REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wiesz jak przechowywać warzywa w piwnicy?

REKLAMA

REKLAMA

Piwnica powinna być przewiewna o temperaturze zimą ponad 0˚C, latem poniżej 10°C. Ciepłe i suche piwnice w wielkich blokach mieszkalnych, zwłaszcza jeśli biegną przez nie przewody centralnego ogrzewania, mogą służyć tylko jako podręczny magazyn opakowań, butelek, słojów itp.

Ziemniaki – przechowuj zdrowe, dojrzałe, nie pokaleczone, czyste, suche, zbliżonej wielkości. Nie nadają się wczesne - ich trwałość nie przekracza 8 tygodni. Najlepsza temperatura przechowywania przy umiarkowanej wilgotności 1-8˚C. Przeglądaj je co pewien czas i nadgniłe usuwaj. Kiełków ziemniaczanych wyrastających w okresie wiosny nie obrywaj - przyspieszysz wyrastanie nowych i obniżysz jakość ziemniaków. Ziemniaki złożone na podłodze łatwo się psują - dla zwiększenia trwałości stosuj podkład z piasku tub desek. Ziemniaki mogą być składowane w piwnicy przez 6-7 miesięcy.

REKLAMA

Buraki ćwikłowe - po usunięciu naci przechowuj podobnie jak ziemniaki.

REKLAMA

Marchew i pietruszkę - po usunięciu naci przechowuj się w kopczykach, które ułóż z poziomych warstw korzeni. Każdą warstwę przesyp czystym, niezbyt suchym piaskiem - zbyt suchy powoduje więdnięcie marchwi, a zbyt wilgotny - przyspiesza jej gnicie. Do przysypania 100 kg marchwi potrzeba około 0,1m3 piasku. W tych warunkach marchew możesz przechowywać przez około 6 miesięcy.

Kapusta głowiasta przechowuje się trudno, najlepiej nadają się odmiany późnej, białej kapusty o twardych głowach. Przed przechowywaniem obierz zewnętrzne liście z wyjątkiem 2-3 ostatnich zielonych liści otaczających głowę. W czasie przechowywania często przeglądaj - łatwo się zagrzewa i gnije. Nadgniłą głowę lub liście usuń. Układaj w stożkach wysokość do 1 m na podkładzie drewnianym lub macie z suchej słomy grubości 5-10 cm. Możesz też przechowywać w przewiewnych skrzyniach z cienkich listewek o wymiarach 60×40×35 cm i pojemności ok. 40 kg. Kapustę można przechowywać około 5 miesięcy.

REKLAMA

Cebulę przechowuje się w suchych, chłodnych, zaciemnionych miejscach, luzem w warstwie do 50 cm. Jeżeli przechowujesz cebulę na podłodze – ułóż ją na grubym podkładzie z suchej słomy w warstwie nie przekraczającej 25 cm. Najlepiej przechowuje się cebulę i czosnek wplecione w warkocze i ze słomy, zawieszone wolno na powietrzu. Cebula łatwo się zagrzewa i gnije. Gdy cebula zacznie kiełkować, kiełki obetnij. Najlepiej kiełkującą cebulę pokrój i wysusz.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kapusta kwaszona przechowuj w beczkach, przykryj denkiem i obciąż kamieniem, tak aby sok go przykrywał. Niedostateczna ilość soku zmniejsza trwałość kapusty - uzupełniaj go dolewając ostudzonego 3% roztworu soli (300 g soli na 10 I wrzącej wody). Denko, ściany beczki i kamień pokrywają się w czasie magazynowania śluzowatym nalotem – zmywaj go czystą gorącą wodą. W wypadku psucia się kapusty, możesz ją odratować - zbierz górną warstwę i zalej świeżą solanką. Kapustę wybieraj z beczki drewnianym czerpakiem wymytym przed użyciem wrzącą wodą. Można ją przechowywać około 7 miesięcy.

Ogórki kwaszone przechowuj podobnie jak kwaszoną kapustę. Brak solanki uzupełniaj 2,5% roztworem soli kuchennej (250 g soli na 10 1 wrzącej wody). Są bardzo wrażliwe na przemarzanie, tracą konsystencję i szybko się psują. Można je przechowywać do 7 miesięcy.

Owoce przechowuj po sortowaniu. Nie wykształcone, poplamione, uszkodzone przy zrywaniu lub chore nie nadają się do przechowywania. Piwnica do przechowywania owoców powinna mieć dobrą wentylację; stale musi być w niej utrzymywana temperatura 2-6˚C. Ułóż je na półkach wykonanych z listew, co zapewnia przewiewność. Odstępy między półkami powinny wynosić 30-40 cm. Owoce na półkach możesz układać najwyżej w dwóch warstwach. Średnio co 2 tygodnie należy owoce przebieraj usuwając te, które zaczynają się psuć.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

REKLAMA

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

REKLAMA