reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Remont > Jak w bezpieczny sposób pozbyć się pokrycia azbestowego?

Jak w bezpieczny sposób pozbyć się pokrycia azbestowego?

Materiały produkowane z domieszką azbestu były powszechnie stosowane w latach 60 i 70 ubiegłego wieku. Do tej pory gdzieniegdzie można spotkać jeszcze ich pozostałości, szczególnie w postaci płyt używanych jako przykrycie dachu, potocznie zwane eternitem. Niebezpieczeństwo materiałów azbestowych, polega na niewidocznym pod gołym okiem pyleniu i przedostawaniu się niebezpiecznych związków do atmosfery a w tym do ludzi.


Pokrycia azbestowe w postaci płyt falistych lub płaskich płyt typu „karo” nadal znajdują się na wielu budynkach mieszkalnych i gospodarczych. Pomimo nagłośnienia problemu, nie każdy zdaje sobie sprawę z wielkości zagrożenia i nie przestrzega wskazówek dotyczących jego usuwania. Nie każdy też może się zdecydować na jego usunięcie. Usuwanie azbestu jest dość drogą inwestycją, ponieważ przede wszystkim wymaga zatrudnienia wykwalifikowanej ekipy z odpowiednimi uprawnieniami, wymaga także kosztownej utylizacji niebezpiecznego materiału.


Pierwszym krokiem po podjęciu decyzji o usunięciu groźnego materiału jest znalezienie wykwalifikowanej grupy robotników, przeszkolonych z zakresu bezpieczeństwa oraz wyposażonych w specjalną odzież ochronną oraz narzędzia. Firma taka powinna posiadać koncesję na usuwanie odpadów niebezpiecznych. Spis takich firm możemy znaleźć w wydziale ochrony środowiska każdej jednostki samorządu terytorialnego.

Demontaż pokrycia azbestowego z dachu powierzchni 100 m2 przez koncesjonowaną firmę kosztuje około 3 tys. złotych.

Na 30 dni przed planowanym rozpoczęciem prac, należy złożyć zawiadomienie w jednostce okręgowego nadzoru budowlanego oraz w gminnym inspektoracie pracy o planowanym zakresie prac. Dokumenty powinny zawierać akt własności działki, na której będą odbywać się prace, opis przeprowadzanych czynności oraz umowę z koncesjonowaną firmą. Po zakończeniu prac firma wystawia oświadczenie o prawidłowym wykonaniu usunięcia azbestu i jego utylizacji. Oświadczenie takie powinniśmy przechowywać przez pięć lat.

Podczas demontażu azbestowego pokrycia dachowego, należy zachować szczególne środki ostrożności. Nie należy łamać płyt azbestowych, gdyż to zwiększa ich tendencję do pylenia. Płyty należy też z ostrożnością transportować na chwilowe miejsce ich składowania. Zaraz po zakończeniu prac związanych z demontażem, płyty azbestowe należy wywieźć na składowisko materiałów niebezpiecznych.

Według przepisów Unii Europejskiej, do 2032 roku wszystkie materiały zawierające azbest powinny być usunięte. Nie jest to niestety tani wydatek. Aktualnie, już formują się fundusze, z których można uzyskać dofinansowanie na ten cel, jednak nie jest to tak szeroko dostępne.

Aby zmniejszyć ryzyko pylenia tego materiału można go pokrywać specjalnymi środkami. Nie jest to rozwiązanie zwalczające problem, ale bardziej bezpieczne niż nie podejmowanie żadnych kroków by ograniczyć emisję niebezpiecznych dla zdrowia związków.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Podczas demontażu azbestowego pokrycia dachowego, należy zachować szczególne środki ostrożności.
Podczas demontażu azbestowego pokrycia dachowego, należy zachować szczególne środki ostrożności.


Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Ekman

Dyrektor 24iValue

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama