| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Remont > Czym ocieplić poddasze - wełna czy granulat?

Czym ocieplić poddasze - wełna czy granulat?


Ocieplenie poddasza wydawałoby się proste pod względem doboru materiału i wykonania, ale czy rzeczywiście tak jest? Duża liczba inwestorów skupia się na ociepleniu ścian zewnętrznych i podłóg na gruncie. Jednak to prawidłowo ocieplone poddasze może znacznie ograniczyć koszty ogrzewania od 10 do nawet 25 %, a dobór odpowiedniej technologii zapewni trwałość izolacji.

Od wielu lat najpopularniejszym materiałem do ocieplania poddaszy użytkowych i strychu jest wełna mineralna oraz styropian. Wełna produkowana jest w rolkach, taflach i od niedawna także jako granulat. Do wypełnienia przestrzeni pomiędzy przykryciem dachu a płytami gipsowymi idealnie nadają się długie paski sprężystej wełny lub docinane na wymiar tafle. Należy zadbać także o odpowiednią paroizolację. Wełna mineralna nie lubi wilgoci, morka traci swoje właściwości izolacyjne.
Inną formą izolacji są kawałeczki wełny w formie granulatu docierające do najmniejszych szczelin i zakamarków. Ich aplikacja umożliwia jednorodne wypełnienie, na całej powierzchni. Wełna pozostaje sprężysta przez długie lata, a powietrze pozostające pomiędzy drobinami zapewnia odprowadzanie pary i działa też jako izolator przejmując na dłużej ciepło unoszące się do góry. 

Ocieplenie sufitu nad poddaszem granulatem z wełny mineralnej jest szybkie i łatwe w wykonaniu. Do ocieplania warstw nad sufitem poddasza zaleca się 25 do 30 cm warstwę granulatu. Wełna w każdej postaci, w odróżnieniu od innych materiałów izolacyjnych jest niepalna. Osiąga najwyższą klasę odporności na ogień A1, chroni to dodatkowo drewnianą konstrukcję dachu. W rozdrobnionej formie dociera do wszystkich elementów konstrukcyjnych chroniąc je i zapobiegając rozprzestrzenianiu się ognia.

Zaletą granulatu jest jego lekkość, nie obciąża on konstrukcji dachu, jest niestety gorszym izolatorem akustycznym od wełny prasowanej. Ma to znaczenie w przypadku pokrycia dachu blacho dachówką lub dachówką ceramiczną.

W przypadku usterki dachu i zawilgocenia granulatu można go w prosty sposób usunąć a w wysuszone, nawet trudnodostępne miejsce zaaplikować świeżą warstwę izolacji. Wełna mineralna jest materiałem naturalnym i przyjaznym dla środowiska a jej układanie nie sprawia żadnej trudności.
Aby rozłożyć granulat potrzebne będzie specjalne urządzenie, które pomoże w jego aplikacji.
Granulat można w prosty i szybki sposób nałożyć samemu, rekompensuje to koszty poniesione na wynajęcie wykwalifikowanej ekipy ze sprzętem

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

widoczni.com

Agencja marketingu internetowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »