reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Remont > Czy inwestycja w termomodernizację jest opłacalna?

Czy inwestycja w termomodernizację jest opłacalna?

Decydując się na kompleksową termomodernizację w budynku odczujemy poprawę w komforcie życia, a przy tym także zmniejszą się nasze rachunki. Dlatego też zaleca się dokonanie takich zmian, które spowodują ograniczenie ciepła, a zarazem zwiększą sprawność systemu instalacji grzewczej.

Termomodernizacja to wszelkie zmiany wprowadzone w budynku, dzięki przeprowadzeniu remontu. Termomodernizacja ma na celu zapewnić ograniczenie ciepła w budynku, ale także udoskonalić działanie instalacji grzewczej. Dzięki zastosowaniu systemu termomodernizacji w naszym domu, możemy zmniejszyć koszty ogrzewania budynku. Zapewnia ona także doskonały komfort życia, ponieważ po jej instalacji nie odczujemy zimnych podłóg, czy też ścian. Tym samym, możemy z dużym udogodnieniem i łatwością ogrzać wszystkie pomieszczenia znajdujące się w domu.

Warto pamiętać o tym, iż na przeprowadzenie termomodernizacji możemy uzyskać pomoc finansową. Możemy tego dokonać, na mocy ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów z 17 października 2008 r. (Dz. U nr 223, poz. 1459).

Zakres prac obejmuje następujące czynności:

1. odnowienie albo wymiana starego kotła, czy też węzła ciepłowniczego,
2. zamontowanie automatyki sterującej,
3. inwestycja w urządzenia wykorzystujące energię ze źródeł odnawialnych tj. pompa ciepła, kolektorów słonecznych,
4. wymiana lub odnawianie okien, drzwi zewnętrznych,
5. zastosowanie doskonale sprawnej kogeneracji – czyli skojarzonego wytwarzania energii cieplnej oraz słonecznej,
6. ocieplenie ścian, dachów itp.,
7. modernizacja instalacji grzewczej.

Zobacz: Obniżenie rachunków dzięki termomodernizacji

Obecnie przepisy stawiają wymóg instalowania w domach nawiewników powietrza. Rozwiązanie tego typu jest bardzo korzystne, ponieważ można w budynku ograniczyć straty ciepła. Jednakże, dla uzyskania pełnego efektu należy wykonać wszystkie możliwe czynności, w celu usprawnienia urządzeń znajdujących się w naszym domu.

Należy także pamiętać o tym, że w domach energooszczędnych grubość ściany wynosi, co najmniej 20 cm, natomiast w domach pasywnych wynosi aż 30 cm. Informacja ta jest niezbędna w sytuacji, kiedy zamierzamy dokonać wyboru, w jaki domu chcemy zainwestować: energooszczędny, czy pasywny.

Aby ocenić opłacalność inwestycji w termomodernizację, należy w tym celu dokonać skrupulatnego porównania naszych nakładów inwestycyjnych z korzyściami po dokonaniu tego przedsięwzięcia. Jednakże, należy pamiętać o tym, iż dopiero po 10-15 latach możemy dokonać prawidłowej oceny, czy inwestycja przynosi widoczne korzyści finansowe.

Zobacz serwis: Nieruchomości

Podstawa prawna:
Ustawa o wspieraniu termomodernizacji i remontów z 17 października 2008 r. (DzU nr 223, poz. 1459)

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Decydując się na kompleksową termomodernizację w budynku odczujemy poprawę w komforcie życia, a przy tym także zmniejszą się nasze rachunki
Decydując się na kompleksową termomodernizację w budynku odczujemy poprawę w komforcie życia, a przy tym także zmniejszą się nasze rachunki

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Dębska

Prawnik i menadżer LexOmni.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama