| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Remont > Renowacja ściany – jak ułożyć płytki klinkierowe?

Renowacja ściany – jak ułożyć płytki klinkierowe?

Jeśli podoba Ci się cegła lub kamień warto w pomieszczeniach zastosować położenie płytek klinkierowych. Te materiały są znacznie lżejsze i cieńsze niż cegłą czy kamień i mogą być układane na masie klejącej.

Z tego względu płytki są chętnie stosowane na elewacjach, zarówno w przypadku budynków nowych, jak i poddawanych renowacji.
Nie ma tu znaczenia czy płytki układasz na zewnątrz czy wewnątrz budynku.
Montaż płytek rozpoczynaj od przygotowania podłoża, tak by było gładkie i nośne.

Przede wszystkim trzeba je oczyścić z kurzu, zabrudzeń i ewentualnie innych elementów. Zanim zaczniesz układanie płytek sprawdź nośność podłoża. W razie wątpliwości nałóż warstwę tynku lub kleju z wtopioną siatką. Upewnij się, że dobrze zaplanowałeś ułożenie, zachowując pion i poziom oraz czy skrajne płytki nie są mniejsze niż połowa całej płytki.

Na tak przygotowaną powierzchnię nanieś warstwę zaprawy klejowej, przeznaczonej specjalnie do mocowania płytek klinkierowych. Kolejne rzędy płytek naklejaj zaczynając od naroży. Między rzędami trzeba zachować odstępy na spoinę, o szerokości ok. 10 mm.

Po nałożeniu trzech lub czterech rzędów przerwij na chwilę, aby sprawdzić ewentualne odchyłki zanim klej osiągnie dużą lepkość. Kontrolę możesz przeprowadzić za pomocą sznurka murarskiego.

Musisz pamiętać, że jednym z elementów nadającym efekt są spoiny. W tym celu musisz się zapatrzeć w kawałek listewki o wymaganej szerokości spoiny i każdą płytkę kontrolować pod względem szerokości spoiny pionowej i poziomej.

Fugowanie możesz rozpocząć, gdy tylko klej się zwiąże. Najlepiej jest wypełnić specjalny worek fugą cementową i wyciskać ją w szczeliny. 

Polecamy: Jak wymienić płytkę ceramiczną

Taki worek możesz zrobić sam poprzez przycięcie jednego z naroży worka lnianego.

Przy fugowaniu wskazana jest staranność. Fugę możesz wyrównać specjalnym narzędziem do formowania kształtu fugi (wklęsłe i wypukłe). Wszelkie pozostałości po zaprawie usuwaj za pomocą specjalnej szczotki. Po oczyszczeniu ściany z nadmiaru zaprawy powinieneś odczekać 2–3 dni, aby wszystkie materiały miały czas trwale się związać. Tylko fachowe ułożenie płytek elewacyjnych jest gwarancją trwałości i odporności na uszkodzenia mechaniczne. 

Czytaj także: Jak naprawić podłogę z płytek PCV

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Jeśli podoba Ci się cegła lub kamień warto w pomieszczeniach zastosować położenie płytek klinkierowych
Jeśli podoba Ci się cegła lub kamień warto w pomieszczeniach zastosować położenie płytek klinkierowych

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Uścimiak

Prawnik, specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu prawa i postępowania karnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »