REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wiesz jak optycznie powiększyć małe mieszkanie?

REKLAMA

Dzięki kilku trikom i interesującym połączeniom małe mieszkanie w bloku może sprawiać wrażenie przestronniejszego. Nie musisz robić rewolucji i wyburzać ścian czy pozbywać się mebli, wystarczy, że umiejętnie je przestawisz, zmienisz kolor ścian, zadziałasz oświetleniem i dobierzesz dodatki. Oto kilka trików, dzięki którym ciasne wnętrze twojego mieszkania nabierze przestrzeni.

Wybieraj jasne kolory. Sprawią, że całe pomieszczenie nabierze przestrzeni. Zastosuj obecnie modne odcienie - bawełny, sznurka, lnu, popiołu czy chmury. Zwykła biel jest nudna i zimna. W niektórych przypadkach, ciemniejsze odcienie dodadzą głębi tam gdzie jej brak. Jeżeli chcesz optycznie podwyższyć pomieszczenie, podłoga powinna być ciemna a sufit jasny. Ściany boczne powinny być jaśniejsze od podłogi do podłogi. Uzyskasz w ten sposób głębię w kierunku jasnej ściany oraz optyczne podwyższenie sufitu.

REKLAMA

REKLAMA

Zwróć uwagę na materiał z jakiego wykonane są elementy wystroju wnętrza. Dywan na podłodze sprawi, że pokój wyda się mniejszy, podczas gdy goły parkiet go powiększy. Meble pomalowane białym lub przezroczystym lakierem optycznie nie zajmują tyle miejsca co ciemne meble. Unikaj ciężkich welurowych zasłon i zastąp je lekkimi zasłonkami z jasnej bawełny czy lnu.

Zastosuj lustra i szafy wnękowe z wbudowanym lustrem. Lustra dodadzą pomieszczeniom głębi gdy umieścimy je poziomo nad niskim meblem wzdłuż całej jego szerokości. Jednak postawione w pobliżu pracowni, blatów roboczych, kredensu zastawionego wazonami, figurkami, paterami itp. czy kuchni może potęgować wrażenie bałaganu. Lustra idealnie sprawdzają się w wąskiej łazience, jeśli umieścimy je np. w formie paska na wszystkich ścianach albo tylko na dłuższej ścianie. Mały przedpokój powiększą lustra umieszczone w drzwiach szafek.

Oświetl odpowiednio wybrane elementy wystroju. Za pomocą oświetlenia można stworzyć w pomieszczeniu odpowiedni nastrój. W małym pomieszczeniu wybieraj delikatne, smukłe lampy zarówno jeśli chodzi o żyrandole, lampy stojące, ścienne jak i biurkowe. Wybierz jasne i gładkie abażury.

Wyrównaj linie. Staraj się utrzymać na jednym poziomie linie mebli, drzwi i okien - wnętrze będzie wyglądać na bardziej uporządkowane, a przez to przestronniejsze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Wyrzuć niepotrzebne rzeczy. Od czasu do czasu trzeba robić przegląd zawartości szafy i wyrzucać/oddawać niepotrzebne rzeczy. Zajmują tylko miejsce i zabierają niepotrzebnie czas, bo trudno coś znaleźć w takim gąszczu. Wyrzucając ciuchy nienoszone od lat, zrobisz miejsce w szafie na płaszcze i torebki wiszące miesiącami na wieszakach w przedpokoju

Nie ustawiaj mebli tak, by tarasowały przejście, dojście do okna czy drzwi. Wydziel w funkcjonalne przestrzenie (np. część wypoczynkowa, jadalna, do pracy) i zadbaj, by między nimi była wolna przestrzeń komunikacyjna. Kupując nowe meble, rozważ starannie jaką funkcję ten mebel ma spełniać, jego maksymalne wymiary i wykończenie pasujące harmonijnie do wnętrza. Ustawiaj meble od ścianą, tak aby środek pokoju był wolny. Do małych pomieszczeń nie kupuj wielkiego zestawu wypoczynkowego, który zajmuje pół salonu. Jeśli masz dużą rodzinę kup narożnik - w ten sposób będziesz miał sporo miejsca przy stole,zabudujesz kąt i nie będziesz zajmował za dużo miejsca na środku pokoju.

Unikaj nagromadzenia małych sprzętów i ozdób. Wybierz raczej jedną dużą, ale niską szafę niż 3 kilka małych szafek porozrzucanych o całym pokoju. Jedną ze ścian warto zostawić wolną - bez mebli i obrazów - oko też musi odpocząć. Nie stosuj także nagromadzenia ozdób na meblach - dzbanków, flakonów, pater, zegarów, lampek, figurek itp. Optycznie wprowadzają chaos i bałagan do wnętrza, zacieśniają wizualnie pomieszczenie. Lepiej kupić kilka większych elementów zgranych kolorystycznie i pod względem faktury. Wybierz tylko te elementy, które są w miarę funkcjonalne, np. wazon, paterę, zegar, lampa i np. 2 większe efektowne figurki. W przypadku małego mieszkania im mniej jest ozdób tym lepiej.

Fototapety z perspektywą. Choć dla wielu do kicz z lat 70., fototapeta daje bardzo dobry efekt przestrzeni. Można nakleić ją na drzwi małych pomieszczeń od środka lub od zewnątrz. Oklejone fototapetą drzwi w małym wąskim pomieszczeniu sprawią wrażenie głębi i przedłużenia wnętrza o część widoczną na ścianie, np. schodki prowadzące do góry mogą wydawać się bardzo realistyczne. Do małych pomieszczeń najbardziej zalecanymi motywami fototapet są architektura oraz pejzaże z perspektywą np. fragment drogi widzianej od przodu z punktem zbiegu w głębi obrazu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

REKLAMA

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

REKLAMA