| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wnętrza > Projektowanie wnętrz > "Steampunk Restaurant" – nowoczesna restauracja w wieży ciśnień

"Steampunk Restaurant" – nowoczesna restauracja w wieży ciśnień

W Pszczynie w odrestaurowanej wierzy ciśnień powstała klimatyczna restauracja Steampunk Restaurant. Wnętrze lokalu zaaranżowane jest w stylu steampunk, w którym dominują elementy epoki wiktoriańskiej i fantastyki. Stara wierza ciśnień stała się ciekawym i oryginalnym miejscem na kulinarnej mapie Polski.

Fot. Kontakt-Simon

Niespełna 40-metrową wieżę ciśnień w Pszczynie wybudowano w latach 1927-1928 wraz z nową siecią wodociągów miejskich. W jej dolnej części mieściła się luksusowa łaźnia oraz kwatery dla pracowników. W 2006 r. przeprowadzono gruntowną przebudowę wieży, odmieniając jej wygląd zewnętrzny oraz wnętrze. Obecnie mieści się w niej nowoczesny kompleks restauracyjny, którego wystrój nawiązuje do epoki wiktoriańskiej i rewolucji przemysłowej, widzianych oczami Juliusza Verne'a i Herberta George'a Wellsa– słynnych pisarzy i pionierów gatunku science fiction.

Fot. Kontakt-Simon

 Na najwyższym poziomie wieży mieści się „Steampunk Restaurant”, nawiązująca nazwą do nurtu stylistycznego w kulturze, będącego odmianą fantastyki naukowej. Dla steampunku charakterystyczne jest zainteresowanie rozwojem techniki, a akcja utworów pisanych w tym gatunku rozgrywa się najczęściej właśnie w epoce wiktoriańskiej, erze rewolucji przemysłowej i wieku pary (stąd nazwa: ang. steam – para). Wieża ciśnień (obecnie nosząca nazwę „Wodna Wieża”) to wehikuł czasu, który przenosi nas w XIX wiek. Świat sprzed ponad 100 lat wypełnia tam całą przestrzeń, a każdy najdrobniejszy element lokalu skrywa w sobie ducha epoki wiktoriańskiej. Wszystko zostało zaprojektowane i ręcznie wykonane zgodnie z autorską koncepcją właściciela. Fotel przypominający XIX-wieczne krzesło dentystyczne, lampy ze świecącymi spiralami, ruchome trybiki wbudowane pod szklaną taflę stołowych blatów – to efekt pasji i fascynacji steampunkiem, wiernie odwzorowanym we wnętrzach „Wodnej Wieży”. Na kompleks składają się restauracja, pub, sala bankietowa oraz zajmujące znaczne powierzchnie zaplecza, umożliwiające pracę właścicielom i personelowi – także zachowane w stylistyce epoki. Projektowanie zajęło niemal dwa lata. Dzięki wytężonej pracy nad spójną koncepcją całości „Wodna Wieża” stała się miejscem z duszą, gdzie każdy detal ma swoją własną historię. Gruntowny remont i zupełnie nowa aranżacja mocno zniszczonego obiektu, a także dostosowanie go do wymogów bezpieczeństwa, okazały się nie lada wyzwaniem. Właściciele dowiedli, że kiedy świetnemu pomysłowi towarzyszy silna motywacja, nie ma rzeczy niemożliwych – efekty ich pracy naprawdę robią wrażenie. Z zabytkowej budowli inżynieryjnej powstała po adaptacji estetyczna, oryginalna przestrzeń użytkowa, przenosząca swych gości do czasów wielkiej rewolucji przemysłowej. Zębate koła, stalowe nity, plątaniny miedzianych rur z zegarami i manometrami, szklane przewody i wszechobecne mechanizmy z dawnych lat. Wszystkie te elementy doskonale harmonizują ze stylem ery pary i elektryczności.

Fot. Kontakt-Simon

Fot. Kontakt-Simon

Zobacz także: Wszystko o aranżacji wnętrza hotelu

Zobacz także:  Aranżacja wnętrza użyteczności publicznej: kompendium

Źródło: Kontakt-Simon

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Małecka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »