REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kino domowe - zasady tworzenia przestrzeni

Jacek Niezgoda
Kino domowe to przestrzeń, o którą powinniśmy zadbać już na etapie planowania i projektowania domu. Fot. ARTDESIGN
Kino domowe to przestrzeń, o którą powinniśmy zadbać już na etapie planowania i projektowania domu. Fot. ARTDESIGN

REKLAMA

REKLAMA

Kino domowe często utożsamiane jest wyłącznie z rozbudowanym zestawem audiowizualnym i zaawansowanym systemem nagłośnieniowym. Tymczasem równie ważne w odbiorze filmu jest komfortowe i odpowiednio zaplanowane wnętrze, czyli ustawienie kina domowego aby warunki odbiory były jak najbardziej zbliżone do warunków kinowych.

REKLAMA

Kino domowe to przestrzeń, o którą powinniśmy zadbać już na etapie planowania i projektowania domu. Dla uzyskania optymalnych parametrów dźwięku konieczny jest odpowiedni kształt i wysokość pomieszczenia, również lokalizacja na planie domu może mieć znaczenie dla komfortu użytkowania. Kino domowe wymaga odpowiednich instalacji, których wykonanie najlepiej przeprowadzić przed realizacją podłóg, tynków i sufitów podwieszanych.

REKLAMA

Podstawowymi elementami wyposażenia kina domowego są ekran, zestaw głośnikowy, optymalnie ustawione fotele i sofy oraz system oświetlenia. Kluczowe przy projektowaniu przestrzeni kina domowe jest efektywne wykorzystanie układu pomieszczenia: głośniki i głowa słuchacza powinny tworzyć trójkąt równoboczny lub równoramienny. W trójkącie tym odległość głośników od słuchacza powinna być o około dziesięć procent większa niż odległość pomiędzy głośnikami. Głośniki wysokotonowe powinny się znaleźć na wysokości uszu słuchacza, ustawione na specjalnych podstawkach, o regulowanej wysokości. Tę wysokość dopasowujemy do znajdującego się w pomieszczeniu fotela.

Zobacz także: Jak aranżacyjnie podzielić salon na strefy?

O zmysł słuchu i klimat dźwiękowy zadbamy stosując na podłodze, suficie i ścianach odpowiednie materiały dźwiękochłonne. Przy ich pomocy możemy tworzyć oryginale formy wnętrza przy zachowaniu doskonałych parametrów. Sprzymierzeńcem stają się również puszyste wykładziny dywanowe i tkaniny. Płaszczyznami, których powierzchnia ma duży wpływ na jakość akustyczną wnętrza są ściana za widzem oraz sufit. Oszczędne wyposażenie nie sprzyja dobrym warunkom dla domowego kina. Puste wnętrze odbija dźwięk, uwypukla się zjawisko pogłosu - dyskomfortu akustycznego.

Zobacz także: Dzięki czemu nasz salon stanie się nowoczesny?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Stosując izolacyjne materiały, szczelne przegrody dźwiękowe izolujemy wnętrze domowej sali kinowej od pozostałych części domu. Dlatego bardzo ważnym elementem, który należy wykonać na etapie budowy jest również sprawna i cicha wentylacja.

ARTDESIGN

Kino domowe najczęsciej znajduj się w centralnym punkcie salonu. Fot. ARTDESIGN
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

REKLAMA

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

REKLAMA

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

REKLAMA