REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak urządzić mieszkanie na wynajem?

Jak urządzić mieszkanie na wynajem?
Jak urządzić mieszkanie na wynajem?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

43 proc. najemców chce mieć urządzone mieszkanie. Tylko, jak je urządzić atrakcyjnie?

Złote zasady przy urządzaniu mieszkania na wynajem

Urządzając mieszkanie na wynajem warto postawić na uniwersalny wystrój wnętrz z prostym, ale trwałym wyposażeniem. Taka aranżacja „starzeje się” wolniej, a jednocześnie pozostawia najemcom pole do personalizacji przestrzeni za pomocą ich własnych dodatków.

REKLAMA

Agencja ThinkCo, we współpracy z pracownią architektury wnętrz Decoroom, przygotowała „Przewodnik po PRS” (Private Rented Sector), zawierający istotne dane o strukturze rynku, najemcach i wyposażaniu mieszkań na wynajem. Wynika z niego między innymi, że 43 proc. najemców oczekuje mieszkania kompletnie urządzonego, a 39 proc. częściowo urządzonego.

Nie może to być jednak składanka starych mebli, gdyż osoby poszukujące mieszkania zwracają uwagę nie tylko na lokalizację i poziom jego skomunikowania, ale również na jakość oraz funkcjonalność lokalu.

Rodzaje umeblowania oczekiwanego przez najemców mieszkań

Rodzaje umeblowania oczekiwanego przez najemców mieszkań

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponadczasowa aranżacja to podstawa

Chociaż urządzając mieszkanie pod wynajem, bierzemy pod uwagę określony segment rynku (studenci, single, bezdzietne pary, rodziny z dziećmi) - to i tak nie znamy oczywiście do końca potrzeb przyszłych lokatorów. Dlatego najlepiej zdecydować się na wnętrza uniwersalne, nieco „schematyczne”, z ponadczasową aranżacją i trwałym wyposażeniem. Dzięki temu unikniemy częstych remontów i napraw, a mieszkanie dłużej będzie wyglądało jak nowe. Sprawdzają się zatem naturalne kolory, jak biele, szarości, zimne beże, które optycznie rozświetlają pomieszczenia i powiększają przestrzeń. Jednocześnie będą się one dobrze komponować z pozostałą zabudową, także tą mobilną, którą z racji tego, że łatwo ją wymienić - śmiało może podążać za trendami.

Podstawowe zasady praktycznej aranżacji mieszkania na wynajem:

  • pomalować ściany farbami zmywalnymi, aby łatwo można było usunąć zabrudzenia,
  • ułożyć na ścianach w tzw. strefach mokrych w łazience i kuchni płytki gładkie, o większych formatach (minimalizujemy ilość fug), co również ułatwi ich czyszczenie,
  • pokryć podłogi materiałami odpornymi na ścieranie i zaplamienia (dobrze sprawdzą się np. panele winylowe). Jeśli wybierzemy płytki, powinny być one, antypoślizgowe – zwłaszcza w sferze natrysku,
  • zastosować rozwiązania modułowe pozwalające wymienić tylko zużyty lub uszkodzony fragment mebla.

Jak urządzić kuchnię i łazienkę dla przyszłego najemcy

To najdroższe pomieszczenia do wykończenia w mieszkaniu, a przy tym mają one bardzo istotny wpływ na ostateczną ocenę standardu lokalu przez najemcę.

Szafki kuchenne powinny być proste, w neutralnym kolorze, łatwe do utrzymania w czystości i bez ozdobników. Dobrze jest zainwestować w sprzęty AGD sprawdzonych marek, które dadzą gwarancję długiego i bezawaryjnego użytkowania.

REKLAMA

Z kolei w łazience dobrą decyzją jest montaż miski ustępowej wiszącej na podtynkowym stelażu, gdyż bez kłopotu umyjemy pod nią podłogę. Najlepiej wybrać model miski w wersji bezkołnierzowej. W środku takiej toalety nie gromadzi się brud i bakterie, co również ułatwia utrzymanie czystości. Poza tym, aby ograniczyć zużycie wody, warto zastosować system z oszczędnym spłukiwaniem wody, np. z funkcją stop.

W kuchni lub łazience powinno się też znaleźć miejsce na pralkę. Można ją, na przykład zabudować pod blatem lub szafką. Taka opcja pozwala uzyskać dodatkowe miejsce do przechowywania lub odkładania przedmiotów.

Praktyczny salon i sypialnia to baza

Pokój dzienny to miejsce do wypoczynku oraz przyjmowania gości. Ważna jest tu zatem wygodna sofa i nawet niewielki stolik, na którym postawimy filiżanki z kawą lub herbatą. Tej przestrzeni w mieszkaniu najłatwiej nadać spersonalizowany wygląd za pomocą dodatków i dekoracji.

Co ważne, w erze powszechnej pracy zdalnej nie należy zapominać o dobrych warunkach do korzystania z komputera w salonie bądź sypialni, czyli znalezieniu odpowiedniego miejsca na biurko. Inne rozwiązanie to składany stolik, który zapewni możliwość pracy na laptopie podczas siedzenia na kanapie lub w fotelu. Równie istotne jest właściwe rozmieszczenie gniazd elektrycznych, pozwalających na podłączenie routera wi-fi, laptopa, telefonu czy lampy stojącej.

Jeśli chodzi o łóżko w sypialni powinno być możliwie duże i wygodne. Koniecznym dodatkiem jest odpowiednie oświetlenie – naścienne lub lampka stojąca na szafce.

Przedpokój w mieszkaniu na wynajem

Jeśli pozwala na to wielkość korytarza, powinna znaleźć się w nim szafa, na przykład wnękowa, na całą wysokość pomieszczenia. Takie rozwiązanie umożliwia maksymalne wykorzystanie miejsca do przechowywania. Dobrym sposobem na optyczne powiększenie tej przestrzeni będzie lustrzany front szafy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

REKLAMA

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

REKLAMA

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

REKLAMA