| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wnętrza > Projektowanie wnętrz > Zasady bezpieczeństwa w Internecie – poradnik

Zasady bezpieczeństwa w Internecie – poradnik

Jak zachować bezpieczeństwo buszując po Internecie? W dzisiejszych czasach Internet służy nam nie tylko do przeglądania stron, lecz także do wykonywania transakcji bezgotówkowych. W takich sytuacjach bardzo istotne jest przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Niepodawanie haseł do kont, niezapisywanie ich w przeglądarkach, kontrolowanie stanu kont na portalach społecznościowych i internetowych kont bankowych to konieczne minimum, które należy wykonywać aby korzystanie z Internetu było bezpieczne.

W dzisiejszych czasach praktycznie każdy posiada dostęp do Internetu. Z Internetu korzystamy w pracy, w szkole, w kawiarniach, a także w komunikacji miejskiej o ile posiadamy np. telefon z dostępem do Internetu. Urządzenia mobilne podbijają rynek – umożliwiają nam dostęp do sieci w każdym możliwym miejscu, w którym mamy zasięg telefoniczny. W takiej sytuacji bardzo ważne staje się również dbanie o bezpieczeństwo w trakcie korzystania z Internetu na każdym z posiadanych urządzeń

Skomplikowane hasło to podstawa i bezpieczeństwo

Pierwszą i podstawową zasadą, o której bezwzględnie należy pamiętać jest tworzenie skomplikowanych haseł do wszystkich kont internetowych – czy to do poczty internetowej, czy do konta bankowego, czy do portali społecznościowych. Trudne do odgadnięcia hasło uniemożliwia osobom trzecim dostanie się do naszych kont. O ile po włamaniu na nasze konto na portalu społecznościowym ktoś złośliwy może napisać wyłącznie kompromitujące komentarze, o tyle po włamaniu na konto bankowe może nas okraść ze wszystkich posiadanych pieniędzy. Pamiętajmy, że hasło zawierające nasze imię, nazwisko, imiona dzieci czy datę urodzenia jest jednym z pierwszych, które sprawdzi osoba włamująca się.

Firewall, antywirus, zabezpieczanie sieci

Należy zwracać uwagę nie tylko na zabezpieczenia w postaci haseł, lecz także na używanie dobrych programów antywirusowych, antyspamowych i antyphishingowych. Te ostatnie kontrolują przeglądane strony internetowe pod kątem wierzytelności ich certyfikatów. Jest to szczególnie istotne w trakcie korzystania ze stron, na których podajemy prywatne dane. Ważne staje się także używanie zabezpieczeń typu firewall i innych rozwiązań służących do zabezpieczania sieci. Warto również zwracać uwagę na podstawowe zasady bezpieczeństwa, na przykład niepodłączanie do komputerów pamięci przenośnych o nieznanym pochodzeniu.

Portale społecznościowe a bezpieczeństwo w sieci

Portale społecznościowe stanowią świetne źródło informacji – dla znajomych i niestety również dla nieznajomych. W trakcie korzystania z tego typu portali powinniśmy dla własnego bezpieczeństwa nie podawać takich danych jak na przykład adres zamieszkania. Warto także zastrzec widoczność różnych informacji wyłącznie dla osób, które posiadamy w gronie znajomych, i którym chcemy te informacje udostępniać. Dzięki temu unikniemy ryzyka związanego z możliwością przejęcia konta przez hakerów. W sieci, tak jak i w innej przestrzeni, należy przede wszystkim zachować zdrowy rozsądek.

Zobacz także:  Administrowanie siecią – jak sie do tego zabrać?

Zobacz także:  Drukarka do biura. Jaką drukarkę wybrać?

Zobacz także:  Inteligentny system połączeń alarmowych w telefonie

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych R. Ptak i Wspólnicy sp.k.

Obsługa prawna przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »