| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wnętrza > Projektowanie wnętrz > Zasady bezpieczeństwa w Internecie – poradnik

Zasady bezpieczeństwa w Internecie – poradnik

Jak zachować bezpieczeństwo buszując po Internecie? W dzisiejszych czasach Internet służy nam nie tylko do przeglądania stron, lecz także do wykonywania transakcji bezgotówkowych. W takich sytuacjach bardzo istotne jest przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Niepodawanie haseł do kont, niezapisywanie ich w przeglądarkach, kontrolowanie stanu kont na portalach społecznościowych i internetowych kont bankowych to konieczne minimum, które należy wykonywać aby korzystanie z Internetu było bezpieczne.

W dzisiejszych czasach praktycznie każdy posiada dostęp do Internetu. Z Internetu korzystamy w pracy, w szkole, w kawiarniach, a także w komunikacji miejskiej o ile posiadamy np. telefon z dostępem do Internetu. Urządzenia mobilne podbijają rynek – umożliwiają nam dostęp do sieci w każdym możliwym miejscu, w którym mamy zasięg telefoniczny. W takiej sytuacji bardzo ważne staje się również dbanie o bezpieczeństwo w trakcie korzystania z Internetu na każdym z posiadanych urządzeń

Skomplikowane hasło to podstawa i bezpieczeństwo

Pierwszą i podstawową zasadą, o której bezwzględnie należy pamiętać jest tworzenie skomplikowanych haseł do wszystkich kont internetowych – czy to do poczty internetowej, czy do konta bankowego, czy do portali społecznościowych. Trudne do odgadnięcia hasło uniemożliwia osobom trzecim dostanie się do naszych kont. O ile po włamaniu na nasze konto na portalu społecznościowym ktoś złośliwy może napisać wyłącznie kompromitujące komentarze, o tyle po włamaniu na konto bankowe może nas okraść ze wszystkich posiadanych pieniędzy. Pamiętajmy, że hasło zawierające nasze imię, nazwisko, imiona dzieci czy datę urodzenia jest jednym z pierwszych, które sprawdzi osoba włamująca się.

Firewall, antywirus, zabezpieczanie sieci

Należy zwracać uwagę nie tylko na zabezpieczenia w postaci haseł, lecz także na używanie dobrych programów antywirusowych, antyspamowych i antyphishingowych. Te ostatnie kontrolują przeglądane strony internetowe pod kątem wierzytelności ich certyfikatów. Jest to szczególnie istotne w trakcie korzystania ze stron, na których podajemy prywatne dane. Ważne staje się także używanie zabezpieczeń typu firewall i innych rozwiązań służących do zabezpieczania sieci. Warto również zwracać uwagę na podstawowe zasady bezpieczeństwa, na przykład niepodłączanie do komputerów pamięci przenośnych o nieznanym pochodzeniu.

Portale społecznościowe a bezpieczeństwo w sieci

Portale społecznościowe stanowią świetne źródło informacji – dla znajomych i niestety również dla nieznajomych. W trakcie korzystania z tego typu portali powinniśmy dla własnego bezpieczeństwa nie podawać takich danych jak na przykład adres zamieszkania. Warto także zastrzec widoczność różnych informacji wyłącznie dla osób, które posiadamy w gronie znajomych, i którym chcemy te informacje udostępniać. Dzięki temu unikniemy ryzyka związanego z możliwością przejęcia konta przez hakerów. W sieci, tak jak i w innej przestrzeni, należy przede wszystkim zachować zdrowy rozsądek.

Zobacz także:  Administrowanie siecią – jak sie do tego zabrać?

Zobacz także:  Drukarka do biura. Jaką drukarkę wybrać?

Zobacz także:  Inteligentny system połączeń alarmowych w telefonie

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »