| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wnętrza > Projektowanie wnętrz > Zabawki, które mogą szkodzić dzieciom

Zabawki, które mogą szkodzić dzieciom

Zabawki, które mogą szkodzić dzieciom są groźne dla jego zdrowia, ale także dla jego rozwoju. Nie wszystkie zabawki dostępne na rynku są odpowiednie i zamiast uczyć oraz bawić – szkodzą. Na co zwracać uwagę wybierając zabawkę dla dziecka?

Zabawki, które mogą szkodzić dzieciom to takie, które wydają zbyt głośne dźwięki, które zamiast bawić mogą przestraszyć, które posiadają części nieodpowiednie do wieku naszej pociechy. Nie wszystko bowiem, co ma kilkadziesiąt guzików, wygrywa monotonną, powtarzającą się w kółko melodie, świeci oślepiającym blaskiem, jest zdrowe i korzystne dla dziecka.

Zabawki za głośne

Głośne zabawki mogą nie tylko wywołać strach u dziecka, płacz i zdenerwowanie, ale także wpłynąć niekorzystnie na jego słuch. Małe dzieci najczęściej trzymają przedmioty blisko siebie. Przysuwają do buzi, do ucha. Jeżeli wydaje nam się, że konkretna zabawka jest dla nas za głośna, to jaką reakcje wywoła u naszego dziecka, które przysunie ją jeszcze bliżej? Ponadto, nagłe włączenie głośnej zabawki może wystraszyć, a ciągłe jej słuchanie może drażnić nawet dorosłego.

Kupując grającą zabawkę warto zwrócić uwagę jaki wytwarza poziom hałasu. Jeżeli zabawka nie ma funkcji wyciszenia lub wyłączenia dźwięku, lepiej w ogóle z niej zrezygnować.

Denerwujący i głośny dźwięk mogą wywoływać również zabawki, które nie grają. Wystarczy, że dziecko zacznie wrzucać do plastikowego pojemnika klocki, samochodziki lub inne przedmioty. Żeby zmniejszyć poziom hałasu, możemy wyłożyć dno pudełka miękkim materiałem.

Zabawki, które wspierają rozwój fizyczny

Chodziki i jeździki oraz inne przedmioty, które mają wspomóc rozwój fizyczny dziecka nie zawsze są dla niego dobre. Jeżeli dziecko nie jest gotowe i nie przejawia jakichkolwiek chęci do siadania, raczkowania, wstawania i chodzenia, nie starajmy się uczyć je tego na siłę.  Każe dziecko zaczyna chodzić wtedy, kiedy jest na to gotowe i chodziki nie przyśpieszą tego procesu.

Zabawki niedostosowane do wieku dziecka

Zabawki, które nie są dostosowane do wieku naszego dziecka, nie są dla niego dobre. Mogą zawierać za małe części, które małe dziecko może chcieć spróbować. Mogą również zawierać części, które łatwo oderwać lub które połamią się i będą mogły skaleczyć malucha.

Małe dziecko wszystko sprawdza poprzez dotykanie i spróbowanie. Pamiętajmy o tym, gdy wybieramy dla niego zabawkę w sklepie. 

Zobacz także: Jak wybrać najlepszy chodzik dla dziecka?

Zobacz także: Jak zwiększyć bezpieczeństwo dziecka w domu?

Zobacz także: Bezpieczne zabawki na Dzień Dziecka

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

dziecko, klocki, zabawa, radość/ fot. Fotolia
dziecko, klocki, zabawa, radość/ fot. Fotolia

PPK dla pracownika24.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Eksperci portalu infor.pl

Meritoros

Biura rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »