REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umywalka do łazienki – jak wybrać najlepszą?

REKLAMA

REKLAMA

Umywalka do łazianki: mała czy duża, wisząca, czy nablatowa? Którą wybrać, która będzie najlepsza? Wybierając umywalkę do łazienki musimy określić jej przeznaczenie oraz wybrać taką, która będzie pasować do wnętrza, w którym się będzie znajdować. Zobacz poradnik.

Zanim zdecydujemy się na konkretny typ umywalki, warto przemyśleć kilka kwestii związanych z późniejszym użytkowaniem, a także wkomponowaniem jej w określoną przestrzeń. Znaczące będą więc nie tylko rozmiary i kształt, ale też dopasowanie do całości i metrażu pomieszczenia.

REKLAMA

Umywalka do wc

Jeśli umywalka docelowo znajdzie się w toalecie i służyć będzie jedynie myciu rąk, warto wybierać raczej niewielkie lub średnie modele. Zazwyczaj najmniejsze z nich mają 40–45 cm szerokości. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku, gdy pomieszczenie jest skromnych rozmiarów i każdy centymetr przestrzeni jest istotny. Jeśli toaleta jest wąska, wtedy warto też sprawdzić głębokość umywalki i jej kształt (np. czy krawędzie są szerokie, a sama misa relatywnie pojemna). Kolejną kwestią jest miejsce, w którym zamontowana zostanie bateria - determinuje to wybór umywalki, nie każdy model posiada bowiem odpowiedni otwór konieczny do jej umieszczenia. Baterie sztorcowe można instalować zarówno centralnie, jak i w jednym z rogów – trzeba to jednak przewidzieć, zanim kupimy umywalkę. Jeżeli bateria zostanie przymocowana do ściany, wtedy z powodzeniem można wybierać spośród modeli, nieposiadających otworów.

Wybór sposobu mocowania

REKLAMA

Kolejną ważną kwestią, jest sposób mocowania. Opcji mamy kilka – możemy zdecydować się na typ wiszący, zamontowany jedynie do ściany lub podparty dodatkowo postumentem albo półpostumentem. Praktyczne są warianty meblowe, które mocuje się do specjalnie wyprofilowanych szafek.

- Jest to funkcjonalne rozwiązanie, ponieważ pod umywalką zyskujemy miejsce na środki czystości czy np. ręczniki do rąkpodpowiada Aneta Dziedzina, ekspert z Grupy Armatura. – Należy jednak pamiętać, że najczęściej model umywalki dostosowany jest już do konkretnego typu szafki, która przeważnie stanowi jeden z elementów kompletu lub serii.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Umywalka do przestronnej łazienki

Jeśli mamy do zagospodarowania większą przestrzeń, a umywalka spełniać będzie kilka funkcji (nie tylko mycie rąk, ale też zębów i głowy lub pranie ręczne), uwagę powinniśmy kierować raczej na modele o większych rozmiarach (55–60 cm). W takich przypadkach przeważnie będą to warianty meblowe, nablatowe lub wpuszczane – takie, które wymagają dodatkowego podparcia. Asortyment na rynku jest szeroki, zatem dobranie umywalki, która będzie harmonijnie komponować się zarówno z nowoczesnymi, jak i bardziej tradycyjnymi wnętrzami, nie jest problemem.

REKLAMA

Ważne jednak, by dobierać poszczególne elementy wnętrza tak, żeby wzajemnie do siebie pasowały. W tym celu producenci wprowadzają na rynek całe serie wyposażenia łazienkowego. Te zaś pomagają klientom stworzyć spójne estetycznie aranżacje – mówi Aneta Dziedzina, ekspert z Grupy Armatura.

Jeśli budżet i metraż łazienki na to pozwalają, warto zastanowić się nad zamontowaniem dwóch umywalek obok siebie. Ma to uzasadnienie zwłaszcza, gdy korzysta z nich kilkoro domowników. Wyjątkowo elegancko prezentują się modele mocowane na blacie. Mogą one przybierać różne, oryginalne kształty, w tym modnej w ostatnim czasie misy.

Choć wydawać by się mogło, że to drobiazg, powinniśmy też przemyśleć kwestię późniejszego ustawienia wszelkiego rodzaju kosmetyków i przyborów higienicznych, z których na co dzień korzystamy. Sporo miejsca zyskamy właśnie dzięki zamontowaniu wspomnianych wcześniej blatów lub takich modeli umywalek, które posiadają szeroką krawędź przyścienną. Oczywiście alternatywą są też wszelkiego rodzaju półeczki albo mocowane do ściany kubki, mydelniczki lub dozowniki.

Jeżeli wiemy, że użytkownikami naszej łazienki będą też osoby starsze lub niepełnosprawne, zawczasu koniecznie musimy pomyśleć o odpowiednim wyposażeniu. Wbrew pozorom nie tylko WC i kabina prysznicowa, ale też umywalka może być dostosowana do potrzeb osób z ograniczeniami ruchowymi.

Ważna w tym przypadku będzie nie tylko wysokość, na której zostanie ona zamontowana, ale też jej specyficzny kształt. Umywalki takie charakteryzują się specjalnie zaprojektowaną linią przedniego rantu, która umożliwia wygodny dojazd osobom poruszającym się na wózku lub myjącym się w pozycji siedzącejtłumaczy Aneta Dziedzina.

Z jakiego materiału

Nieprzypadkowo największą popularnością cieszą się wciąż umywalki ceramiczne. Nie tylko dlatego, że jest to materiał uniwersalny, trwały i wygodny w utrzymaniu. Jego dodatkową zaletą jest też korzystny stosunek jakości do ceny. Na rynku dostępne są jednak również umywalki wykonane na przykład ze szkła, stali, granitu a nawet tworzyw sztucznych. Jeżeli więc budżet nie stanowi problemu, fantazja inwestora jest niemal nieograniczona.

Zobacz także: Oryginalne umywalki meblowe

Zobacz także: Diamenty w łazience

Zobacz także: Oryginalne umywalki meblowe

Źódło: Grupa Armatura

Umywalka w wc.
Fotolia
Umywalki w łazience - dwie umywalki obok siebie.
Fotolia
Umywalka nablatowa w łazience.
Fotolia
Umywalka wisząca w łazience.
Fotolia
Umywalka narożna.
Fotolia
Umywalka wisząca.
Fotolia
Umywalki w łazience - dwie umywalki obok siebie.
Fotolia
Umywalka naszafkowa.
Fotolia
Umywalka wisząca.
Fotolia
Umywalki w łazience - dwie umywalki obok siebie.
Fotolia
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

REKLAMA

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

REKLAMA