REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Gabinet stomatologiczny „anxiety free”, czyli jaki?

gabinet stomatologiczny Fot. Materiały prasowe
gabinet stomatologiczny Fot. Materiały prasowe
Media

REKLAMA

REKLAMA

Gabinet stomatologiczny „anxiety free” to nic innego jak gabinet „wolny od strachu”. Polacy nie chodzą do dentysty dlatego, że się boją wizyty, przerażają ich oczekiwanie wizyty, słyszenie pracy wierteł i zapach. Czego się jeszcze boimy? Jak zaaranżować wnętrze gabinetu, że zmniejszyć stres związany z zabiegiem?

Aż 72 proc. Polaków nie ma kompletnego uzębienia – wynika z najnowszych danych Eurobarometru. Polacy nie tylko nie uzupełniają ubytków, rzadko także zaglądają do dentysty na wizyty kontrolne. Najczęstszym powodem jest strach przed dentystą. Adrenalinę podnosi nam myśl o bólu, znieczuleniu, zapach w gabinecie, a nawet kolor jego ścian i grobowa cisza w poczekalni. Z problemem niechęci przed dentystą postanowił walczyć jeden z warszawskich gabinetów. W mieście powstał ośrodek skrojony na miarę polskiej dentofobii.

REKLAMA

Zobacz także: Top Design Gabinety Stomatologiczne – 11 najbardziej przyjaznych placówek

Gabinet wolny od strachu

REKLAMA

Dentofobia to nic innego, jak lęk przed wizytą u dentysty. Jego przyczyną są negatywne doświadczenia z przeszłości, traumy stomatologiczne, które powstały w dzieciństwie lub lęk przed bólem. Specjaliści porównują  problem do lęku wysokości, arachnofobii i lęku przestrzeni. Według danych portalu dentysta.eu, aż 43 proc. Polaków unika dentysty w obawie przed bólem. Wśród traum, które wpłynęły na rzadkie wizyty u dentysty Polacy najczęściej wymieniają ból podczas poprzednich zabiegów, wskazuje go blisko 60 proc. pacjentów. Żeby zminimalizować strach przed leczeniem i traumy, w Warszawie tzw. anxiety free dentysta, czyli gabinet wolny od strachu.

– Z gabinetu usunęliśmy wszystko, co powoduje, że pacjent „nakręca się” przed wizytą. Zamiast białych ścian, są drzewa, zamiast ciszy, relaksująca muzyka. Gabinety zostały tak usytuowane, żeby wchodząc do kliniki nie rzucały się w oczy, powodując automatyczną projekcję w wyobraźni samego zabiegu. Przytłumiliśmy światło, tak jak robi się to w restauracjach. Zamiast zwykłych drzwi, wszędzie są szklane, przez co pacjent nie czuje się zamknięty w klaustrofobicznym pomieszczeniu. To niby detale, ale jak pokazują badania, wpływają one na zachowanie pacjenta i poziom jego stresu – mówi lek. stom. Beata Szwarc, współwłaścicielka Smile Makers w Warszawie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Wizytówka firmy, czyli jak urządzić biurową recepcję?

Co nas stresuje w poczekalni?

REKLAMA

I faktycznie, to, w jakim wnętrzu się leczymy ma znaczenia. Za stres przed wizytą może być odpowiedzialna np. słyszalna praca wiertła. Ten dźwięk podnosi ciśnienie aż 40 proc. Polaków, dla 35 proc. problematyczny jest zapach, 5 proc. stresuje źle przygotowana, niewygodna poczekalnia – wynika z badań portalu Dentysta.eu na grupie ponad 3,6 tys. Polaków. O tym, co stresuje doskonale od lat wiedzą amerykańscy dentyści. Teraz praktyki „anxiety free” na polski grunt przenoszą także polscy stomatolodzy.

– Odpowiednie wnętrze, podejście lekarza i nowoczesny sprzęt – to trzy czynniki, które są w stanie zminimalizować nasz stres przed wizytą u dentysty. Wnętrze musi być wyciszające, odpowiednio rozplanowane tak, by praca wierteł nie była słyszalna, konieczna jest także wentylacja usuwająca zapach z gabinetu. No i kolory, dziś często dobierane wspólnie ze specjalistami, psychologami, dekoratorami – wyjaśnia dentystka.

Zobacz także: Projekt wnętrza gabinetu lekarskiego – podział pomieszczeń

Wnętrze jak w SPA

Tak też jest w Smile Makers. Klinika została tak zaprojektowana, by jak najmniej kojarzyć się z tradycyjnym wnętrzem stomatologicznym. W projekcie całkowicie zrezygnowano z zimnych barw na rzecz kolorów ziemi. Ważną rolę  odgrywa światło – przytłumione i rozproszone, zawieszone pod obniżanym sufitem. Motywem przewodnim projektu wnętrza stało się natomiast drzewo, którego motyw graficzny rozchodzi się po ścianach poczekalni i gabinetów.

– Te elementy mają odwracać uwagę od zabiegu, rozpraszać uwagę, koncentrować ją na czymś innym. To model przejęty z gabinetów SPA, w którym wnętrza projektuje się w taki sposób, aby potęgowały one uczucie relaksu – mówi dr Szwarc. Pomysł na takie „anxiety free” wnętrze spodobał się organizatorom konkursu TOP DESIGN Gabinety Stomatologiczne. Placówka znalazła się właśnie w gronie 11 gabinetów z całej Polski, które uznawane są za najlepiej zaprojektowane w walce z dentofobią.

Zobacz także: Botticelli w warszawskim Centrum Leczenia Wad Zgryzu Face-Clinic

Źródło: Materiały prasowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

REKLAMA

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

REKLAMA

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

REKLAMA