reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wnętrza > Projektowanie wnętrz > Pokój dzienny według feng shui

Pokój dzienny według feng shui

Pokój dzienny jest najbardziej reprezentacyjnym miejscem w domu, jest centrum życia rodzinnego, tutaj też przyjmujemy gości. Zgodnie z zasadami feng shui i charakterem pomieszczenia warto podkreślić więzi i wydarzenia rodzinne, które będą stanowiły o statusie rodziny, a także przywiodą miłe wspomnienia.

W zależności od tego czy jesteśmy na etapie budowy domu, zakupu mieszkania, czy już jesteśmy jego szczęśliwymi posiadaczami, należy zastanowić się jaki tryb życia prowadzimy, jaki w tym przypadku pokój dzienny zrównoważy energię, która nas zazwyczaj otacza.

Przykładowo pokój usytuowany na południu będzie miał zupełnie inną energię od tego na północy. Ten pierwszy lepiej będzie służył osobie, która przyjmuje często gości, prowadzi spokojniejszy tryb życia i potrzebuje zastrzyku aktywnej, wręcz ognistej energii, natomiast osoba pracująca w stresującym otoczeniu będzie lepiej czuła się, gdy po powrocie do domu znajdzie ukojenie w salonie o cichej relaksacyjnej atmosferze.

Zobacz także: Łazienka według feng shui – relaks i bezpieczeństwo

Salon powinien posiadać kilka stref. Przede wszystkim tę wypoczynkową, usytuowaną w sposób zapewniający wygodę i bezpieczeństwo osobom z niej korzystającym.

Według feng shui z pokoju dziennego nie powinny być widoczne drzwi wejściowe – to wprowadza nerwowość i niepokój. O ile najoczywistsze miejsce dla salonu to parter, przestrzeń raczej otwarta, o tyle przynajmniej jego część powinna być „ukryta” przed okiem osób wchodzących – to właśnie ta część jest najlepsza do stworzenia przytulnego miejsca do wypoczynku.

Wybierając najodpowiedniejsze miejsce w salonie warto również przyjrzeć się korzystnym kierunkom poszczególnych domowników i w tym celu obliczyć osobistą liczbę QUA.

Zobacz także: Feng shui: kolory i remedia w sypialni

O ile utrzymanie porządku generalnie w całym domu jest istotne, o tyle dbanie o niego w salonie pod tym względem jest priorytetowe.

Tak jak i wejście, salon odpowiedzialny jest za tzw. „pierwsze wrażenie”, które pozostanie na długo w pamięci odwiedzających – to także sposób na wprowadzenie energii do domu.

Zobacz także: Wejście do domu według feng shui

W zależności od gustu właścicieli, bo ten jest bardzo istotnym czynnikiem przy aranżacji wnętrz według zasad feng shui, należy dobrać do pokoju dziennego odpowiedni kolor. Nie ma jednoznacznych wskazań, aczkolwiek zakłada się, że kolory spokojne wpłyną na harmonię w pomieszczeniu, gdzie rodzina spędza dużo czasu. Jednym z istotnych czynników będzie położenie salonu względem stron świata, a co za tym idzie przynależności do stref związanych z siatką ba-gua, a także liczbami QUA domowników – w tym najistotniejsi będą właściciele.

I tak np. położenie na północnym wschodzie (Wiedza) i południowym zachodzie (Związki) warto wzmocnić kolorami Ziemi (żółty i jego pochodne, brąz, beż), na wschodzie i południowym-wschodzie pomocna będzie energia Drzewa (zielony) z kolei kierunek zachodni (twórczość) i północno-zachodni (pomocni ludzie) współgrają z energią Metalu (szary, srebrny, złoty, biały). Pozostaje jeszcze kierunek północny (kariera), który wzmacniany jest przez kolor niebieski i czarny, ale jako kolor ścian raczej nie znajdzie zastosowania, natomiast świetnie sprawdzi się w dodatkach. Podobna sytuacja ma miejsce w rejonie południowym (sława) związanym z energią Ognia (czerwony), gdzie kolor sprawdzi się jako dodatek, nie zaś jako temat przewodni.

Zobacz także: Gabinet według feng shui

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Magdalena Łomozik

Dyplomowany konsultant feng shui

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Salon Fot. Fotolia
Salon Fot. Fotolia

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Górski

Adwokat, doktor nauk prawnych, absolwent prawa i historii na Uniwersytecie Warszawskim

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama