REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ekspert radzi: zastosowanie drewna w łazience

Anna Olga Chmielewska
Architekt wnętrz HolArt Studio
Drewno w łazience. Fot. Fotolia
Drewno w łazience. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Drewno w łazience jest wdzięcznym materiałem, inspirowanym naturą. Rozwiązanie to może wydawać się niepraktyczne, ale odpowiednio zabezpieczone drewno posłuży nam przez lata. Drewno w łazience może pojawić się na ścianach, na podłodze lub po prostu może być materiałem, z którego wykonane są meble. Przeczytaj, które gatunki drewna będą odpowiednie.

Łazienka i kuchnia to dwa pomieszczenia w pierwszej kolejności wykończane w domu, będące zwykle wizytówką mieszkańców. Inwestorzy i projektanci poświęcają im dużo uwagi. Prawdą jest także, że są to pomieszczenia, w których spędzamy najwięcej czasu w ciągu dnia, dlatego zależy nam na wygodzie i estetyce. Chcemy czuć się komfortowo i naturalnie, a idealnym materiałem zaspakajającym te potrzeby jest drewno.

REKLAMA

Zobacz także: Brązowa łazienka: GALERIA

Jakie gatunki wybrać?

Drewno przeznaczone do łazienki powinno być: odporne na wilgoć, niepęczniejące, nierozsychające się, odporne na zagrzybienie. Drewno twarde będzie odporniejsze na wszelkie uszkodzenia mechaniczne, wgniecenia i zadrapania, co oznacza, że jest ono trwałe. O tym, jak bardzo dany gatunek drewna jest podatny na działanie wilgoci decyduje współczynnik skurczu. Im jego wartość jest niższa, tym mniejsze jest ryzyko niszczenia drewna pod wpływem wilgoci. Najniższy współczynnik skurczu mają gatunki drzew egzotycznych i to one najlepiej sprawdzają się w łazience. Cenione są także ze względu na walory dekoracyjne – bogactwo kolorów i usłojenia. Swoje właściwości zawdzięczają dużej zawartości garbników i związków żywicznych, a także substancji oleistych. W miejscach najbardziej narażonych na wilgoć, w pobliżu wanny, brodzika i umywalki, zaleca się stosowanie takich gatunków jak: teak, cedr, merbau, lapacho (ipe), wenge. Są to także gatunki twarde. Najtrwalszy materiał z rodzimych lasów to: dąb, wiąz, jesion, a także modrzew. Natomiast mniej odporne są na przykład: sosna, świerk, czereśnia oraz grusza. Te ostatnie lepiej wykorzystać w miejscach, które nie są narażone na bezpośredni kontakt z wodą. Z powodzeniem nadają się na różne meble i akcesoria łazienkowe.

Jak zabezpieczać?

Zarówno ułożone na podłodze, ścianie, wykorzystane w postaci mebli łazienkowych, jak i elementów dekoracyjnych, drewno musi być odpowiednio zabezpieczone. W wilgotnych pomieszczeniach najlepiej sprawdza się olejowanie, olej wnikając w pory drewna zabezpiecza je i chroni przed wnikaniem wilgoci, a także uwydatnia rysunek i strukturę. To najbardziej naturalny sposób impregnacji. Czasem, szczególnie we wnętrzach rustykalnych zależy nam na drewnie lakierowanym na określony kolor. Szeroką ofertę lakierobejc i farb do drewna znajdziemy u każdego producenta materiałów malarskich. Musimy tylko wiedzieć, jaki efekt malarski chcemy uzyskać. Zależy on od projektu i charakteru wnętrza.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Aranżacja małej łazienki


Tradycyjna łazienka

Od wieków kąpiel i relaks związane były z naturalnym materiałem, jakim jest drewno. Pierwszym tego przykładem są sauny, w których do dziś jest to materiał niezastąpiony. Gatunki drewna najczęściej stosowane do budowy saun to: świerk skandynawski, osika lub cedr. Warto zwrócić uwagę na idealne właściwości cedru jako materiału do sauny: wysoka odporność na działanie powietrza o wysokiej temperaturze i dużej wilgotności, piękny zapach i kolorystyka. Ale drewno w wykończeniu łazienek to element charakterystyczny dla stylu angielskiego czy szwedzkiego (wywodzącego się z gustawiańskiego), które zapanowały w Europie na przełomie XIX i XX wieku. Charakterystyczne dla nich są boazerie i kasetony wysłaniające ściany oraz meble i obudowy sprzętów łazienkowych, wykonane zwykle z drewna świerkowego lub sosnowego, lakierowanego kryjącą farbą często w odcieniach bieli. Ten styl jest wciąż modny i obecny w dzisiejszych wnętrzach , znajduje wiele aranżacyjnych interpretacji.

Zobacz także: Łazienka dla dwóch osób: GALERIA

Rustykalna i ekologiczna

Wymaga drewna jasnego, w odcieniach złocistych i brązowych. Elementy drewniane powinny mieć widoczne sęki i nierówności. Do takich łazienek lepiej wybierać drewno krajowe niż egzotyczne. Powierzchnia drewna powinna być wykończona woskiem lub olejem. Często wybielona lub szarobłękitna.

Klasyczna i kolonialna

To łazienka wykończona najwyższej klasy płytkami i ceramiką, często kamieniem w jasnych, naturalnych barwach. Nieodzownym jej uzupełnieniem są meble i dodatki z ciemnego drewna. To często gatunki szlachetne np. orzech, czereśnia lub egzotyki, zabezpieczone lakierobejcą lub olejem podkreślającymi urodę drewna i precyzję pracy stolarskiej.

Zobacz także: Elegancka łazienka w beżach – nie musi być nudna


Nowoczesna

Nie ma tu kanonów wyznaczających sposób użycia drewna. Może być gładkie bez rysunku sęków lub bardziej wzorzyste (teak). W zależności od połączeń można zastosować drewno w różnych kolorach. Znakiem nowoczesności w łazienkach jest drewno egzotyczne użyte w postaci parkietów, paneli i płyt fornirowanych lub mebli o prostej, graficznej formie, a także sprzętów.

Zobacz także: Łazienka w czerni i w bieli

Podłogi

Na posadzki wybiera się parkiety, deski podłogowe lub gotowe panele drewniane, które najczęściej układa się we wzór posadzki pokładowej. Najlepiej sprawdza się teak, merbau i lapacho. Ogrzewanie podłogowe nie jest już przeszkodą, są materiały, które stosujemy także i w łazience.

Ściany

Tu zwykle drewno pojawia się w postaci gładkich paneli fornirowanych lub wykonanych z materiału podłogowego, zastępujących kafle, nie mających jednak bezpośredniego kontaktu z wodą. Ciekawą propozycją są także mozaiki wykonane z elementów drewnianych. Możemy używać ich na ścianach i podłogach łącząc z kaflami, kamieniem lub drewnem.

Zobacz także: Zielona łazienka: GALERIA


Sprzęty

Zdarza się, że drewno w łazience przybiera jeszcze inną formę. Pojawiają się drewniane wanny, umywalki, brodziki. Każdy taki element jest unikalny jak unikalne jest usłojenie drewna, dlatego nie znajdziemy dwóch takich samych produktów.

Zobacz także: Szkło jako element aranżacji łazienki

Meble

To kolejny element w łazience, który bez obaw może być wykonany z drewna lub z płyty fornirowanej. Technologia fornirowania i zabezpieczania przed wilgocią jest dziś na tyle zaawansowana, że bez obaw możemy zdecydować się na drewniany blat pod umywalkę czy szafkę. Firmy produkujące sprzęty łazienkowe posiadają w ofercie specjalnie zaprojektowane do nich meble podkreślające styl serii. Są one zabezpieczone i przystosowane do kontaktu z wodą i kosmetykami. Wybór tego rodzaju mebli jest rozwiązaniem najpewniejszym, gwarantującym długotrwałe użytkowanie.

Zobacz także: Kamienne aranżacje łazienek

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

REKLAMA

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

REKLAMA