| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wnętrza > Projektowanie wnętrz > Rośnie popularność bidetów

Rośnie popularność bidetów

Bidety są coraz częściej traktowane jako produkt pierwszej potrzeby. Polacy powoli oswajają się z bidetami, a to przekłada się na ich rosnącą popularność. Na co zwrócić uwagę w czasie wyboru bidetu?

Bidet, jeszcze niedawno, stanowił synonim luksusu i świadczył o prestiżu gospodarza. Teraz montowane są w wielu łazienkach i nie wynika to z mody, ale z dbałości o higienę. Dlatego w niemal każdej serii ceramiki łazienkowej, oprócz umywalek i misek ustępowych są również bidety.

Bidet i miska ustępowa, na pierwszy rzut oka, są bardzo podobne. Dla niektórych aż za bardzo, dlatego jest tak wiele anegdot na ten temat. Z reguły montowane są obok siebie (prawidłowa odległość między nimi powinna wynosić minimum30 cm); może dlatego tak łatwo o pomyłkę. A przecież ich przeznaczenie jest inne. Dokonując wyboru bidetu i miski ustępowej z tej samej serii mamy pewność, że stworzą one w łazience jeden spójny i estetycznie zgodny układ.

Zobacz także: Pierwszoplanowe drobiazgi łazienkowe

Podobnie jak miski ustępowe, również bidety są produkowane w wersji wiszącej lub stojącej. Wybór zależy oczywiście od technicznych możliwości ich zainstalowania oraz założeń dotyczących aranżacji wnętrza. Bidet spełnia podobną rolę jak umywalka, dlatego musi być wyposażony w baterię z ciepłą i z zimną wodą. Oprócz tego musi być zasyfonowany odpływ do kanalizacji.

Bidety montowane są nie tylko w prywatnych łazienkach i salonach kąpielowych, lecz także w obiektach użyteczności publicznej. Dotyczy to zwłaszcza obiektów służby zdrowia takich jak: szpitale, hospicja oraz specjalne domy opieki – wszędzie tam, gdzie higiena jest wyjątkowo ważna. Coraz częściej również widujemy bidety w łazienkach przy pokojach i przy apartamentach hotelowych.

Historia bidetu

Oryginalne bidety swój rodowód mają w XVII-wiecznej Francji, a nazwę wzięły od sposobu siadania na nich jak na kucyku (fr. bidet – konik). Ten wynalazek francuskiego projektanta mebli, aż do końca XIX wieku był elementem wyposażenia sypialni. Obecnie powszechny jest w łazienkach na południu Europy (zwłaszcza we Włoszech i w Grecji), w Argentynie i w Urugwaju, niektórych krajach w Azji, uchodzi też za niezbędny element wyposażenia toalety w kulturze muzułmańskiej.

Źródło: KOŁO

Zobacz także: Luksfery ożywią wnętrze

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Bidet koło miski ustępowej. Fot. KOŁO
Bidet koło miski ustępowej. Fot. KOŁO

Rośnie popularność bidetów.  Fot. KOŁO
Rośnie popularność bidetów. Fot. KOŁO

Bidet i miska ustępowa. Fot. KOŁO
Bidet i miska ustępowa. Fot. KOŁO

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Łozińska

Dyrektor Generalna Paragony

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »