| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wnętrza > Projektowanie wnętrz > Jak zrobić abażur z papieru?

Jak zrobić abażur z papieru?

Efektowny i niepowtarzalny abażur możemy bez trudu zrobić sami. Własnoręcznie wykonany abażur możemy wykorzystany zarówno w domowych lampach wiszących, jak i w ogrodowych. Potrzebnych będzie nam zaledwie kilka rzeczy: forma, papier lub plastik (w zależności od przeznaczenia abażuru) oraz nożyczki.

Abażur można wykonać z dowolnego wielościanu. Należy połączyć ze sobą poszczególne elementy tak, aby stworzyły pożądaną formę. Własnoręczne wykonanie papierowego abażuru może być przyjemnym pomysłem na długie jesienne wieczory. Możemy stworzyć abażur, którego nie powstydziliby się profesjonalni projektanci.

Zobacz także: Jak kształtować charakter sypialni światłem?

Pierwsza czynność to znalezienie ciekawej formy. Tutaj przydatny będzie Internet, gdzie można znaleźć wiele interesujących kształtów. Wybraną formę drukujemy, a następnie nanosimy na materiał, z którego będziemy wykonywać klosz, po czym wycinamy odrysowany kształt. Powielamy tę czynność dowolna ilość razy. Po wycięciu łączymy wszystkie elementy, im więcej ich będzie, tym większy będzie nasz abażur. Jeśli wykonujemy abażur z papieru, pojedyncze elementy powinny być mniejsze niż w przypadku wykorzystania plastiku.

Wybierzmy żarówki energooszczędne, emitują one mniej ciepła, co zmniejsza niebezpieczeństwo rozpuszczenia plastiku. Formę wykonujemy z kalki technicznej w trzech intensywnych kolorach: czerwonym, żółtym i pomarańczowym. Kolory te nie są przypadkowe, ponieważ lampion będzie składał się z trzech nałożonych na siebie części, których brzegi będą zdobić fantazyjne wycięcia w kształcie języków lawy. Formę – połówkę koła o promieniu 28 cm odrysowujemy na brystolu. Przy krawędzi formy rysujemy trzy kontury języków: mały, większy i największy. Następnie przygotowujemy trzy arkusze kalki w trzech różnych kolorach, kładziemy kolejno każdy z nich na formę z brystolu. Odrysowujemy na każdym kawałku kształt formy i języków lawy. Języki lawy będą najmniejsze na żółtej kalce, na pomarańczowej – średnie, a na czerwonej – największe. Wycinamy dokładnie odrysowane kształty.

Zobacz także: Jak wybrać włączniki światła?

Następnie każdy z wyciętych fragmentów kalki sklejamy jak koronę z papieru – na zakładkę. Żółty element powinien  mieć zakładkę o szerokości 7 mm, pomarańczowy – 6 mm, natomiast czerwony – 5 mm. Po wyschnięciu kleju nakładamy powstałe formy kolejno jedną na drugą, tworząc kolorowa piramidę.

Wykorzystując powyższe schematy możemy stworzyć abażury o finezyjnych i oryginalnych kształtach.

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Efektowny i niepowtarzalny abażur możemy bez trudu zrobić sami. Fot. Fotolia
Efektowny i niepowtarzalny abażur możemy bez trudu zrobić sami. Fot. Fotolia

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Jachymczak

Publicystka ekonomiczna, bankowczyni, pedagog.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »