| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wnętrza > Projektowanie wnętrz > Jak urządzić ergonomiczną kuchnię?

Jak urządzić ergonomiczną kuchnię?

Ergonomia to jedna z najważniejszych cech idealnej kuchni. Zanim więc zaczniemy wybierać glazurę oraz odpowiednie sprzęty zastanówmy się dokładnie, jak powinna ona zostać urządzona.

Kuchnia jest jednym z tych pomieszczeń, w których ergonomia gra rolę kluczową. Jest to bowiem również nasze miejsce pracy. Tutaj podczas gotowania czy sprzątania krzątamy się z jednego końca pomieszczenia na drugi, dlatego tak istotnym jest, aby wszystko zaaranżowane zostało w odpowiednim miejscu. Warto zwrócić uwagę na kilka czynników, które pozwolą nam stworzyć kuchnię idealną, w której przebywanie stanie się czystą przyjemnością.

Zobacz także: Nowoczesne kuchnie: GALERIA

Zlewozmywak i zmywarka

Najkorzystniejszym pomysłem umieszczenia zlewozmywaka będą okolice okna, ponieważ dobrze oświetlone miejsce świetnie się sprawdzi podczas zmywania. Warto jednak pamiętać, że jest to także idealne miejsce dla wolnego blatu kuchennego. Mamy bowiem naturalną skłonność odwracania się w kierunku słońca i lubimy pracować w jasnych pomieszczeniach. Jako że to właśnie przygotowanie potraw zajmuje nam więcej czasu – to właśnie przede wszystkim blat powinien mieścić się przy oknie. Obok zlewozmywaka znajdować się powinna zmywarka. W czasie ładunku bowiem często opłukujemy naczynia. Warto pamiętać, aby nigdy nie stawiać obok siebie zlewozmywaka i kuchenki, ponieważ podczas zmywania bardzo łatwo ją zalać.

Zobacz także: Jak mądrze i stylowo urządzić wyspę kuchenną?

Kuchenka

W przeciwieństwie do zlewozmywaka – kuchenki nie należy lokalizować w pobliżu okna. Grozi to bowiem zdmuchnięciem płomienia lub zmiany jego kierunku. W najgorszym wypadku skończyć się to może nawet pożarem, a w najlepszym – osmoleniem garnka lub ściany. Warto także pamiętać że kuchenka, bez względu na to, czy mówimy o wolnostojącej czy będącej częścią zabudowy, nie powinna stać w rogu pomieszczenia. Takie ustawienie nie tylko bowiem utrudni nam manewrowanie garnkami oraz korzystanie z piekarnika. Również boczna ściana kuchenki ciągle narażona będzie na zachlapanie tłuszczem.

Urządzając takie pomieszczenie, jak kuchnia, czasem warto zrezygnować z rozwiązań idealnych dla oka na korzyść ergonomii.

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Ergonomia to jedna z najważniejszych cech idealnej kuchni. Fot. Fotolia
Ergonomia to jedna z najważniejszych cech idealnej kuchni. Fot. Fotolia

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tax Care

Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »