REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

REKLAMA

Domowa biblioteka to przyjemność, rozrywka, źródło wiedzy, pamiątka – książki w niej pełnią wiele ról w naszym życiu. Z roku na rok przybywa ich coraz więcej, niejednokrotnie są ozdobą jednak często nie potrafimy znaleźć odpowiedniego dla nich miejsca, dlatego warto stworzyć domową bibliotekę.

Umiejętne wyeksponowanie zbiorów pomoże nadać wnętrzu indywidualny klimat – pełen elegancji, przytulności. Niestety w wielu domach często można spotkać porastające kurzem hałdy porozrzucane w różnych miejscach domu, dla których trzeba znaleźć miejsce.

REKLAMA

Selekcja i segregacja

Do domowej biblioteki wybieramy książki, do których wracamy najczęściej i chcemy mieć je zawsze pod ręką, a także te, które są dekoracyjne i lubimy po prostu na nie patrzeć. Pozostałe układamy według ulubionego systemu działami lub autorami, są zwolennicy układania formatami, jednak może to utrudnić odnalezienie tej w danej chwili potrzebnej. Przy okazji porządków liczymy i mierzymy ile książek musi pomieścić biblioteka Dopiero taka inwentaryzacja zbiorów umożliwi poprawne zaprojektowanie mebli, które tak jak szafa czy garderoba muszą być skrojone na miarę.

Zobacz także: Jak aranżacyjnie poradzić sobie z dużą ilością książek w domu?

REKLAMA

Ulubione książki powinny znaleźć miejsce w salonie lub w sypialni. Dla tej podręcznej kolekcji warto pomyśleć o efektownym meblu. Regał z półkami, pojedyncza witryna, ciekawa w formie półka wypełniona książkami, będą ozdobą pomieszczenia.

Większe zbiory po kilka tysięcy egzemplarzy bardzo dobrze jest umieścić w większych przedpokojach, hallach, wokół klatki schodowej. Regały najlepiej jest zamykać, fronty niekoniecznie muszą być przeszklone. Nie zawsze widok różnokolorowych grzbietów, mnogości formatów, podziałów wyznaczonych przez linie półek jest korzystny we wnętrzu szczególnie nowoczesnym. Charakter zamykanych lub przesuwnych frontów dużo łatwiej dopasować do ogólnej stylistyki domu. W zamkniętych szafach powinniśmy zawczasu  przewidzieć miejsce na nowe tomy. Wnętrza tradycyjne potrzebują dekoracji w postaci domowej biblioteki. Ciekawe stylistycznie i dekoracyjne rozwiązania to połączenie ściany kominkowej z biblioteką. Musimy pamiętać, by ciepło rozprowadzone z kominka nie niszczyło książek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Duże zbiory

Gdy zbiory są duże powyżej 10 000 egzemplarzy, a woluminy zacne, godne eksponowania warto pomyśleć o specjalnym pomieszczeniu – bibliotece. Wtedy książkom i regałom oddajemy całe ściany. Za szkłem eksponujemy te najcenniejsze egzemplarze, inne możemy przechowywać w regałach wysuwanych, zamkniętych szafach. Pomieszczenie biblioteki z uwagi na zwiększone obciążenia powinno na etapie budowy domu mieć odpowiednio wzmocnioną konstrukcję stropu, właściwą wentylację, a także zapewnioną stałą, kontrolowaną wilgotność powietrza.

Zobacz także: Styl fusion, czyli jak połączyć ze sobą różne style?

Niezbędne dodatki

W małych i w dużych bibliotekach, trzeba koniecznie pamiętać o jednym: meble z książkami muszą być dobrze oświetlone. Mogą to być oprawy wewnętrzne zapalające się po otwarciu drzwi lub zewnętrzne kierunkowe oświetlające półki. W pobliżu regału powinny też znaleźć miejsce: wygodny fotel i stolik do odkładania właśnie czytanych lub przygotowanych do odstawienia woluminów. Wyższe regały powinny być wyposażone w specjalne drabinki.

W tak urządzonej bibliotece z przyjemnością można oddawać się lekturze, zaszywać na dłużej bądź tylko na chwilę sięgać po ulubione frazy.

Domowa biblioteka to przyjemność, rozrywka, źródło wiedzy, pamiątka – książki w niej pełnią wiele ról w naszym życiu. Fot. Łukasz Kozyra
Łukasz Kozyra
Łukasz Kozyra
Do domowej biblioteki wybieramy książki, do których wracamy najczęściej i chcemy mieć je zawsze pod ręką, a także te, które są dekoracyjne i lubimy po prostu na nie patrzeć. Fot. Łukasz Kozyra
Łukasz Kozyra
Łukasz Kozyra
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

REKLAMA

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

REKLAMA

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

REKLAMA