reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wnętrza > Projektowanie wnętrz > Szyny czy karnisze?

Szyny czy karnisze?

Szyny i karnisze stanowią integralny element całościowego stylu dekoracji okien, dlatego ich wyborowi należy poświęcić tyle samo czasu, co wyborowi tkaniny. W sklepach dostępne są różne wzory dekoracyjne szyn i karniszy, a niektóre z nich można kupić w wersji z żelaza, mosiądzu czy drewna.

Karnisze mają zazwyczaj ozdobne wykończenia zwane kwiatonami. Występują one w ogromnej gamie kształtów i materiałów – metalowe maja kształt grotów strzał, drewniane są rzeźbione. Zdarzają się także spirale z matowego szkła w landrynkowych kolorach. Należy upewnić się czy wybór takiego dekoracyjnego karnisza będzie pasował do wybranej tkaniny i stylu wnętrza.

Zobacz także: Jak zastosować fotorolety w różnych pomieszczeniach?

O ile można wybrać karnisz , który będzie widoczny, o tyle szyna, którą się wybiera, powinna być jak najmniej widoczna. W przypadku niektórych modeli, kiedy zasłony są zaciągnięte, szyna jest całkowicie za nimi ukryta. Inne składają się z samej szyny z zasłonami zwisającymi poniżej. Czasami szynę można dla kamuflażu okleić z wierzchu tapetą lub pomalować. Inną możliwością jest schowanie jej za lambrekinem lub szerokim pasem tkaniny.

Niektóre szyny mają gotowy system mocowania zasłon, nie potrzeba ich dotykać, żeby rozsunąć, wystarczy pociągnąć za sznur z jednej strony. Mechanizmy regulujące sprężystość sznura są dostępne na rynku, dzięki czemu sznur się nie niszczy i nie jest widoczny. Dostępne są także systemy automatyczne, co pozwala ustawić godziny rozsuwania i zasuwania zasłon, co może być szczególnie wygodne dla zapewnienia bezpieczeństwa, gdy długo nie ma nas w domu.

Szyny i karnisze są oczywiście tak mocne jak mocne są uchwyty, do których są przymocowane, dlatego trzeba sprawdzać czy są mocno osadzone i przepisowo podpierane na całej długości.

Zobacz także: Jaki wybrać karnisz?

Może się zdarzyć, że szyny będą na siebie zachodziły w miejscu styku zasłon. Można również kupić szynę wielowarstwową, która pozwala zawiesić na tych samych żabkach zasłony z prześwitującej tkaniny albo nawet lambrekin. Istnieją też karnisze, które są skrzyżowaniem szyny i drążka; w rzeczywistości jest to szyna ukryta za fasadą mająca kształt drążka. Takie wydanie oferuje wszystkie korzyści, jakie dają szyny, chociaż jednocześnie ogranicza się tylko do kilku tradycyjnych typów.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Szyny i karnisze stanowią integralny element całościowego stylu dekoracji okien, dlatego ich wyborowi należy poświęcić  tyle samo czasu, co wyborowi tkaniny. Fot. dekoria.pl
Szyny i karnisze stanowią integralny element całościowego stylu dekoracji okien, dlatego ich wyborowi należy poświęcić tyle samo czasu, co wyborowi tkaniny. Fot. dekoria.pl

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Smulewicz

ekspert z zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama