reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Wynagrodzenie za przesył, czy zasiedzenie służebności gruntu?

Wynagrodzenie za przesył, czy zasiedzenie służebności gruntu?

Zgodnie z uchwałą SN stara decyzja administracyjna na budowę i eksploatację linii wydane przedsiębiorstwom energetycznym nie będzie podstawą do wystąpienia o zasiedzenie służebności gruntowej. Łatwiej będzie starać się właścicielowi działki o ustanowienie służebności przesyłu i uzyskanie z tego tytułu wynagrodzenia lub odszkodowania z tego tytułu.

Sąd Najwyższy, w kwietniu 2014 roku, w składzie siedmiu sędziów podjął uchwałę dotyczącą starych linii energetycznych. Zgodnie z którą decyzja administracyjna nie może stanowić dla przedsiębiorstwa energetycznego podstawy do ubiegania się o stwierdzenie zasiedzenia służebności gruntowej działki, na której terenie znajdują się słupy lub kable należące do przedsiębiorstwa.

Zobacz też: Sprzedaż nieruchomości otrzymanej w spadku

Ubieganie się o zasiedzenie to bardzo często spotykane praktyki w przedsiębiorstwach energetycznych na przestrzeni wielu lat. Właściciele działek starają się o ustanowienie służebności przesyłu i wpłatę wynagrodzeń z tego tytułu. Przedsiębiorstwa, które nie chcą płacić owych wynagrodzeń podczas postępowania sądowego podnoszą zarzut zasiedzenia, lub składają odrębny wniosek o stwierdzenie iż służebność została zasiedziana przed 3 sierpnia 2008 roku tj. przed wprowadzeniem przesłanki mówiącej o służebności przesyłu do kodeksu cywilnego. Co do zasady sądy orzekają na korzyść przedsiębiorstw.

Zobacz też: Sprawa w sądzie z firmą inwestycyjną - czy mamy szanse wygrać?

W jaki sposób doszło do uchwały wydanej przez Sąd Najwyższy? Początek tego procesu miał miejsce w sądzie rejonowym. Ten odmówił stwierdzenia zasiedzenia zakładowi energetycznemu, który był już w posiadaniu tytułu do grunty uprawniającego do wstępu na działkę z instalacjami. Tytułem tym była decyzja z 29 października 1962 r. wydana w trybie art. 25 ustawy z dnia 12 marca 1958 r. o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości. Według sądu rejonowego takie uprawnienia powinny wystarczyć przedsiębiorstwu w zupełności. Zgodnie z tą decyzją ma ono prawo do wejścia na działkę w celu dokonania napraw, remontu lub dokonania innych prac konserwacyjnych. Zakład wniósł apelację do sądu okręgowego, w którym została oddalona. Sąd Najwyższy przyjął sprawę do rozpatrzenia jako skargę kasacyjną. Sąd Najwyższy wskazał wątpliwość jak daleki zasięg oddziaływania ma w praktyce art. 35 przywoływanej ustawy, a sprawa pozostawiona do rozpatrzenia składowi siedmioosobowemu. Na tej podstawie Sąd Najwyższy podjął uchwałę, na mocy której nabycie przez zasiedzenie służebności gruntowej nie jest konsekwencją wykonywania uprawnień określonych w decyzji wydanej na podstawie art. 35 ust 1 i 2.

Zobacz też: Jak pozwać spadkobierców o spłatę? Poradnik

Jednak sprawa zasiedzenia służebności gruntowej nie jest jednoznacznie przesądzona, a uchwała wydana przez Sąd Najwyższy nie spowodowała zakończenia sprawy. Do Trybunału Konstytucyjnego trafiły dwa zapytania prawne sądów jedno z Wrocławia oraz jedno z Grudziądza. Trybunał Konstytucyjny będzie miał za zadanie zbadać podstawę prawną zasiedzenia służebności gruntowej. Chodzi tutaj o art. 292 kodeksu cywilnego, a dokładnie art. 172 § 1 i art. 285 § 1 i 2. Wiele z sądów czeka na ostateczną decyzję Trybunału w tej sprawi i w konsekwencji zawiesza lub odracza obecnie trwające sprawy, które dotyczą zasiedzenia służebności.

 Polecany produkt:  Jak bronić swoich praw przed bankiem, komornikiem, nieuczciwym sprzedawcą?

 Polecany produkt:  Utrzymanie czystości i porządku w gminach - Poradnik

- Jeśli Trybunał wyda decyzję która zakwalifikuje wspomniane przepisy jako niekonstytucyjne, wszystkie wydane na ich podstawie orzecznictwa, twierdzące o zaistnieniu zasiedzenia, będą pozbawione podstaw prawnych. Sądy chcą uniknąć sytuacji, w których zmuszone będą do rozpatrywania takich spraw na nowomówi Robert Tomaszewski.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama