reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Jak sporządzać pisma procesowe?

Jak sporządzać pisma procesowe?

To czy pismo procesowe jest proste, czy trudne zależy od rodzaju i etapu sprawy, w której bierzemy udział. Jakkolwiek polecałbym korzystanie z profesjonalnej pomocy prawnej, w niniejszej poradzie przedstawię podstawy (techniczne) tworzenia pism procesowych.


Stopień trudności : zmienny

Koszt: zmienny

Każde pismo procesowe musimy opatrzyć datą, oraz miejscem sporządzenia (w prawym, górnym rogu).

Nie musi być to data złożenia.

Zawsze oznaczamy sąd: w szczególności podajemy jaki to sąd (rejonowy, okręgowy itp.), do jakiego wydziału składamy pismo (cywilny, gospodarczy itp.) oraz jego numer (wyrażony liczbą rzymską). Wskazujemy również adres sądu.

Właściwość i rodzaj sądu zależy od rodzaju sprawy (co do zasady jest to sąd właściwy dla pozwanego, a jeśli chodzi o nieruchomości: sąd właściwy dla jej miejsca położenia). Konkretny wydział ustalimy dzwoniąc do sądu.

Sąd Rejonowy w Siedlcach
V Wydział Gospodarczy
ul. Bpa I. Świrskiego 17;08-110 Siedlce

Oznaczenie sądu umieszczamy w lewym górnym rogu (jednakże poniżej linii daty).

UWAGA: Jeśli jest to pismo odwoławcze wnosimy je do sądu wyższej instancji, ale za pośrednictwem sądu, który wydał postanowienie(wyrok) (nie dotyczy sprzeciwów i zarzutów do nakazów zapłaty, te wnosimy do sądu który je wydał).

 Do Sądu okręgowego w Siedlcach
za pośrednictwem
Sądu Rejonowego w Siedlcach
V Wydział Gospodarczy
ul. Bpa I. Świrskiego 17;08-110 Siedlce

Bez znaczenia, które pismo procesowe kierujemy do sądu zawsze musimy oznaczyć osoby biorące udział w postępowaniu: strony, lub uczestników (wnioskodawców).

W procesie (czyli jeśli kogoś pozywamy, lub jesteśmy pozwani) osoby te oznaczymy jako powoda i pozwanego (powódkę, lub pozwaną). W postępowaniu nieprocesowym: oznaczamy je jako wnioskodawcę( wnioskodawców) i uczestnika (uczestników). Wymieniamy ich jednego po drugim, w kolumnie z prawej strony pisma (zaczynając od linii poniżej oznaczenia sądu).

Musimy podać:

- imię i nazwisko (firmę- uwaga pełną)

- w pierwszym piśmie procesowym: adresy zamieszkania, lub siedzibę (w kolejnych wystarczy umieścić adnotację: adres w aktach sprawy).

Powód: Jan Kowalski
ul. Fielfdorfa 40 m. 14
03-984 Warszawa

W każdym piśmie (poza wszczynającym postępowanie) musimy podać aktualną sygnaturę sprawy. Sygnaturę Sąd nadaje dla każdej wpływającej sprawy. Znajduje się w niej numer wydziału, oznaczenie rodzaju sprawy, oraz numer ewidencyjny.

Np. II Nc 440/07

UWAGA: Sygnatury mogą się zmieniać- zwracajmy uwagę na pisma przychodzące z sądu i stosujmy w naszych pismach najbardziej aktualną sygnaturę.

W przypadku pozwów należy wskazać (niejako zamiast sygnatury) wartość przedmiotu sporu - innymi słowy wartość rzeczy (lub prawa), o którą jesteśmy w sporze z pozwanym.

Dłużnik jest winien 15.045,01 zł - Wartość przedmiotu sporu wyniesie 15.046 zł.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Kubiczek Michalak Sokół

Kancelaria Kubiczek Michalak Sokół świadczy wyspecjalizowane usługi w zakresie prawa restrukturyzacyjnego i upadłościowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama