| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Czy można kupić nieruchomość od pełnomocnika?

Czy można kupić nieruchomość od pełnomocnika?

Przyjęto za powszechnie obowiązującą zasadę, że jeżeli chcemy zakupić bądź sprzedać nieruchomość, to obie strony muszą być przy tym obecne. Istnieje jednak możliwość zawarcia tego typu umowy przez osobę trzecią, czyli pełnomocnika.

Treść pełnomocnictwa

W pełnomocnictwie musi być wyraźnie wskazane do czego wyznaczona przez nas osoba jest umocowana, np. do zakupu lub sprzedaży konkretnego lokalu.

Można również wskazać cenę minimalną, za którą transakcja może zostać sfinalizowana. Istotne jest też określenie w jaki sposób zapłata ma nastąpić: na rachunek bankowy czy do rąk pełnomocnika.

Umowa sprzedaży nieruchomości jest transakcją złożoną. Wymaga, oprócz samego podpisania umowy, spełnienia innych formalności, np. w urzędach skarbowych. Konieczne jest więc wskazanie w treści pełnomocnictwa umocowania do reprezentacji przed tymi urzędami, przedsiębiorstwami (energetycznymi, wodociągowymi itp.)

Pełnomocnictwo może zostać sporządzone również poza granicami Polski. W takim wypadku konieczne jest jego przetłumaczenie na język polski przez tłumacza przysięgłego, jeżeli jest sporządzone w obcym języku.

Opłaty

Jeżeli zdecydujemy się na udzielenie pełnomocnictwa szczególnego nie możemy zapomnieć o konieczności uiszczenia notariuszowi opłat. Jest to wynagrodzenie w maksymalnej wysokości 36,60 zł, a w przypadku, gdy pełnomocnik ma być uprawniony do dokonania kilku czynności – 122 zł.

Oprócz tego pobrana będzie kwota za odpis pełnomocnictwa, który jest wydawany osobie umocowanej. Na tej podstawie będzie on mógł dokonać należnych czynności.

Nie można zapomnieć także o opłacie skarbowej, która jest pobierana w wysokości 17 zł i załącza się ją do otrzymanego pełnomocnictwa.

Taki komplet dokumentów jest podstawą do działania przed notariuszem, przed którym zawierana jest umowa sprzedaży nieruchomości.

Czy pełnomocnictwo można odwołać

Pełnomocnictwo może zostać odwołane w każdym czasie. Jedynym wyjątkiem jest zapis w treści pełnomocnictwa, mówiący o zrzeczeniu się przez mocodawcę prawa do odwołania. Samo odwołanie pełnomocnictwa, w przeciwieństwie do jego udzielenia, nie wymaga formy szczególnej aktu notarialnego.

Umocowanie do działania w imieniu innej osoby wygasa z chwilą śmierci mocodawcy lub pełnomocnika. Chyba że w pełnomocnictwie zastrzeżono inaczej, ze względu na samą treść stosunku prawnego będącego podstawą pełnomocnictwa.

Jeżeli pełnomocnik został ustanowiony do dokonania konkretnej czynności prawnej, to pełnomocnictwo wygasa z momentem jej wykonania, w przypadku natomiast pełnomocnictwa udzielonego na czas określony, to wygasa ono z chwilą upływu tego czasu.

Po wygaśnięciu pełnomocnictwa dokument powinien zostać zwrócony mocodawcy, żeby nie mógł być ponownie użyty.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Comarch

Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »