reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Prawo budowlane połowa roku 2014 roku

Prawo budowlane połowa roku 2014 roku

W związku z nowelizacją ustawy Prawo budowlane zmienią się przepisy dotyczące między innymi budowy domów jednorodzinnych. Wprowadzone ułatwienia mają skrócić okres oczekiwania na możliwość rozpoczęcia prac budowlanych – zamiast pozwolenia na budowę wystarczy będzie złożyć zgłoszenie budowy w odpowiednim organie administracyjnym. Niestety nie wiadomo kiedy przepisy wejdą w życie. Pierwotnie miało się to dokonać w trzecim lub czwartym kwartale 2013 roku, później początek obowiązywania nowelizacji przesunięto na pierwszy kwartał 2014 roku.

Zgłoszenie robót budowlanych i pozwolenie na budowę

Obecnie w przypadku budowy większości budynków konieczne jest wcześniejsze uzyskanie pozwolenia na budowę. Nowelizacja ma znieść ten obowiązek w stosunku do domów jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w całości na terenie działek budowlanych, na których został już zaprojektowany oraz w stosunku do przebudowy budynków jednorodzinnych, jeśli zakres przebudowy nie zwiększy obszaru oddziaływania obiektu.

Nowe obowiązki projektanta – nowelizacja ustawy Prawo budowlane

Jeżeli nowelizacja ustawy Prawo budowlane wejdzie w życie, zmienią się także obowiązki projektanta, ponieważ to projektant będzie odpowiedzialny za określenie obszaru oddziaływania projektowanego budynku. Co za tym idzie, to projektant zadecyduje, czy właściciel zostanie zmuszony do uzyskania pozwolenia na budowę, czy wystarczy tylko zgłoszenie złożone w odpowiednim organie administracji państwowej. Problem pojawia się tak naprawdę wówczas, gdy niektóre z elementów budynku wystają poza obszar działki należącej do właściciela, na przykład okapy, balkony albo schody zewnętrzne. Ustawa nie mówi jak rozwiązywać tego typu sytuacje.

Zgłoszenie budowlane i co dalej?

Ze względu na to, że w przypadku budynków jednorodzinnych nie będzie potrzebne pozwolenie na budowę, zadbano o zabezpieczenie interesów użytkowników wieczystych albo właścicieli sąsiednich działek, na które może oddziaływać nowo wybudowany obiekt. Aby dokonać zgłoszenia, oprócz samego zgłoszenia trzeba będzie złożyć projekt budowlany z określonym zakresem oddziaływania planowanego budynku oraz oświadczenie o umieszczeniu tablicy informacyjnej lub oświadczenia właścicieli, użytkowników wieczystych albo zarządców nieruchomości położonych bezpośrednio w pobliżu placu budowy. Tablicę informacyjną według przepisów nowelizacji ustawy należy umieścić na co najmniej siedem dni przed dniem dokonania zgłoszenia. Dodatkowo na trzy dni po dokonaniu zgłoszenia na stronach Biuletynu Informacji Publicznej zostanie zamieszczona informacja o tym, w jaki sposób przebiega procedura zgłoszeniowa – to pozwoli na jeszcze większe zabezpieczenie interesów właścicieli nieruchomości sąsiadujących z planowaną budową.

Nowelizacja prawa budowlanego a korzyści dla inwestorów

Nowelizacja ma za zadanie przede wszystkim zdynamizować rynek budowlany. Inwestorzy będą mogli dzięki temu szybciej rozpoczynać budowę planowanych inwestycji. Pozwoli to także na oszczędności finansowe.

Zobacz także: Domy jednorodzinne: zmiany w prawie budowlanym w 2014 roku

Zobacz także: Balkon – jako część składowa nieruchomości

Zobacz także: Rozbiórka budynku bez pozwolenia – kiedy jest możliwa?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Budowa domu. Fot. Fotolia
Budowa domu. Fot. Fotolia

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adam Szkurłat

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama