| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Domy jednorodzinne: zmiany w prawie budowlanym w 2014 roku

Domy jednorodzinne: zmiany w prawie budowlanym w 2014 roku

Na początku 2014 roku weszło w życie wiele nowych przepisów dotyczących budowy domów jednorodzinnych. Zmienił się między innymi wskaźnik EP oraz współczynnik przenikania ciepła, wprowadzono nowe wymagania dotyczące okien i wentylacji, skrócono procedurę budowlaną, a także przyspieszono możliwość rozpoczęcia budowy. Sprawdź, co zmieniło się w prawie budowlanym.

Zmiany wskaźnika EP oraz współczynnika przenikania ciepła

Zmiany wskaźnika EP i współczynnika przenikania ciepła (U) – dążenie do ich stopniowego obniżania mają uczynić nasze domy cieplejszymi i bardziej ekologicznymi. Wskaźnik EP to wyrażenie rocznego zapotrzebowania na energię nieodnawialną pierwotną, która jest konieczna do zaspokojenia potrzeb związanych z użytkowaniem nieruchomości mieszkalnej, zaś współczynnik przenikania ciepła to jednostka umożliwiająca obliczenie przenikania ciepła przez przegrodę cieplną – jego obniżenie ma spowodować lepszą izolację cieplną. Wskaźniki te będą stopniowo coraz niższe, plan zakłada ich obniżanie aż do stycznia 2021 roku. Obecnie ma to przełożenie na przykład na grubość izolacji zewnętrznych budynków – od stycznia tego roku będzie ona grubsza o 2 cm.

Zobacz: Serwis Budowa

Okna i wentylacja – zmiany w 2014 roku

Jeśli chodzi o okna, zmiana nie dotknie inwestorów bezpośrednio, ponieważ większość firm produkujących okna już od jakiegoś czasu spełnia wymagania określone ustawowo. Większe zmiany można dostrzec w sposobach wentylacji domów jednorodzinnych. W sytuacji gdy wentylacja grawitacyjna nie jest wystarczająca, konieczne będzie zastosowanie wentylacji mechanicznej wywiewnej albo nawiewno-wywiewnej.

Zobacz:  Serwis Instalacje

Procedura budowlana – co się zmieniło?

Nowelizacja ustawy prawo budowlane wprowadza najbardziej znaczące zmiany w kwestii skrócenia procedury budowlanej – czas realizacji wszystkich koniecznych procedur zmniejszy się o czterdzieści pięć dni. Przede wszystkim zostaje zniesiona konieczność uzyskania pozwolenia na budowę w przypadku domów jednorodzinnych. Oczywiście będzie to możliwe po spełnieniu określonych wymogów – budowa nie może wykraczać poza teren działki, nie powinna stanowić uciążliwego problemu dla sąsiadów ani wprowadzać znaczących zmian w środowisku naturalnym. Jeśli nie dochodzi do złamania żadnej z tych zasad, wystarczy dostarczyć do starostwa powiatowego zgłoszenie o planowanej budowie. Wraz ze zgłoszeniem należy złożyć projekt budowlany i zaświadczenia właścicieli sąsiednich działek informujące, że zostali oni zawiadomieni o planowanych pracach – możliwe jest także umieszczenie tablicy informacyjnej na placu budowy. Urząd ma czternaście dni na wezwanie inwestora do uzupełnienia dokumentacji. Jeśli jednak w ciągu trzydziestu dni inwestor nie otrzyma informacji o sprzeciwie, oznacza to, że ma prawo przystąpić do prac budowlanych. Dodatkowo szybciej będzie można rozpocząć roboty, ponieważ nowelizacja ustawy likwiduje konieczność powiadamiania nadzoru budowlanego o planowanym terminie rozpoczęcia prac.

Zobacz:  Prawo budowlane

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Semczyszyn

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »