REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Domy jednorodzinne: zmiany w prawie budowlanym w 2014 roku

Justyna Hek
Budowa, budownictwo, ceramika, budynek. /Fotolia
Budowa, budownictwo, ceramika, budynek. /Fotolia
Fotolia/ materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Na początku 2014 roku weszło w życie wiele nowych przepisów dotyczących budowy domów jednorodzinnych. Zmienił się między innymi wskaźnik EP oraz współczynnik przenikania ciepła, wprowadzono nowe wymagania dotyczące okien i wentylacji, skrócono procedurę budowlaną, a także przyspieszono możliwość rozpoczęcia budowy. Sprawdź, co zmieniło się w prawie budowlanym.

Zmiany wskaźnika EP oraz współczynnika przenikania ciepła

Zmiany wskaźnika EP i współczynnika przenikania ciepła (U) – dążenie do ich stopniowego obniżania mają uczynić nasze domy cieplejszymi i bardziej ekologicznymi. Wskaźnik EP to wyrażenie rocznego zapotrzebowania na energię nieodnawialną pierwotną, która jest konieczna do zaspokojenia potrzeb związanych z użytkowaniem nieruchomości mieszkalnej, zaś współczynnik przenikania ciepła to jednostka umożliwiająca obliczenie przenikania ciepła przez przegrodę cieplną – jego obniżenie ma spowodować lepszą izolację cieplną. Wskaźniki te będą stopniowo coraz niższe, plan zakłada ich obniżanie aż do stycznia 2021 roku. Obecnie ma to przełożenie na przykład na grubość izolacji zewnętrznych budynków – od stycznia tego roku będzie ona grubsza o 2 cm.

REKLAMA

Zobacz: Serwis Budowa

Okna i wentylacja – zmiany w 2014 roku

Jeśli chodzi o okna, zmiana nie dotknie inwestorów bezpośrednio, ponieważ większość firm produkujących okna już od jakiegoś czasu spełnia wymagania określone ustawowo. Większe zmiany można dostrzec w sposobach wentylacji domów jednorodzinnych. W sytuacji gdy wentylacja grawitacyjna nie jest wystarczająca, konieczne będzie zastosowanie wentylacji mechanicznej wywiewnej albo nawiewno-wywiewnej.

Zobacz:  Serwis Instalacje

Procedura budowlana – co się zmieniło?

Nowelizacja ustawy prawo budowlane wprowadza najbardziej znaczące zmiany w kwestii skrócenia procedury budowlanej – czas realizacji wszystkich koniecznych procedur zmniejszy się o czterdzieści pięć dni. Przede wszystkim zostaje zniesiona konieczność uzyskania pozwolenia na budowę w przypadku domów jednorodzinnych. Oczywiście będzie to możliwe po spełnieniu określonych wymogów – budowa nie może wykraczać poza teren działki, nie powinna stanowić uciążliwego problemu dla sąsiadów ani wprowadzać znaczących zmian w środowisku naturalnym. Jeśli nie dochodzi do złamania żadnej z tych zasad, wystarczy dostarczyć do starostwa powiatowego zgłoszenie o planowanej budowie. Wraz ze zgłoszeniem należy złożyć projekt budowlany i zaświadczenia właścicieli sąsiednich działek informujące, że zostali oni zawiadomieni o planowanych pracach – możliwe jest także umieszczenie tablicy informacyjnej na placu budowy. Urząd ma czternaście dni na wezwanie inwestora do uzupełnienia dokumentacji. Jeśli jednak w ciągu trzydziestu dni inwestor nie otrzyma informacji o sprzeciwie, oznacza to, że ma prawo przystąpić do prac budowlanych. Dodatkowo szybciej będzie można rozpocząć roboty, ponieważ nowelizacja ustawy likwiduje konieczność powiadamiania nadzoru budowlanego o planowanym terminie rozpoczęcia prac.

Zobacz:  Prawo budowlane

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Ile kosztuje luksusowy nowy apartament? Czy milion złotych wystarczy?

    Ile trzeba zapłacić za nowe mieszkanie w wysokim standardzie? Jakie metraże oferują deweloperzy? Gdzie można nabyć luksusowe apartamenty i jakie mają udogodnienia? 

    Dyrektywa EPBD nie zakazuje montażu i eksploatacji kotłów gazowych. Rok 2040 nie jest wiążącą datą [analiza POGP]

    Nowelizacja dyrektywy ws. charakterystyki energetycznej budynków (EPBD) nie zakazuje montażu ani eksploatacji kotłów gazowych, a 2040 r. nie jest wiążącą datą zakazu użycia paliw kopalnych do ogrzewania - zwraca uwagę Polska Organizacja Gazu Płynnego (POGP).

    Udział polskiego kapitału w rynku nieruchomości wynosi 2%. W Polsce konieczne są zmiany regulacji prawnych

    Udział krajowych inwestorów w polskim rynku nieruchomości komercyjnych wynosi zaledwie 2%. Ten stan rzeczy może zmienić wprowadzenie funduszy umożliwiających osobom indywidualnym inwestycje w nieruchomości komercyjne (REIT).

    Kiedy wieszać budki lęgowe dla ptaków?

    Kiedy wieszać budki lęgowe dla ptaków? Gdzie wieszać domki dla ptaków? Jak to zrobić dobrze? Kiedy jest okres lęgowy sikorek, wróbli, szpaków, jerzyków i nietoperzy w Polsce?

    REKLAMA

    Turbina wiatrowa przy domu - wymogi prawne

    Główny Urząd Nadzoru Budowlanego wyjaśnił jakie są aktualne wymogi prawne montażu przydomowych turbin wiatrowych. Czy przed montażem przydomowych turbin wiatrowych wymagane jest zgłoszenie lub uzyskanie pozwolenia na budowę? Czy budynek przed montażem turbiny potrzebuje ekspertyzy, badania stanu technicznego?

    Rejestr i wyszukiwarka osób z uprawnieniami budowlanymi [e-CRUB ]. 130 tysięcy inżynierów i architektów

    Główny Urząd Nadzoru Budowlanego informuje, że e-CRUB to rejestr osób, które posiadają uprawnienia budowlane. Rejestr ten jest zarządzany przez GUNB na podstawie danych z izb zawodowych odpowiedzialnych za nadawanie uprawnień w budownictwie. W rejestrze znajdują się dane ok. 130 tysięcy osób pełniących samodzielne funkcje techniczne w budownictwie.

    Szykują się zmiany w podatku od nieruchomości, ale obecnie bez zmian systemowych w ich opodatkowaniu

    Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Jarosław Neneman odpowiedział na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich Marcina Wiącka w sprawie prac nad nową definicją budowli na potrzeby opodatkowania podatkiem od nieruchomości oraz w zakresie opodatkowania garaży, wyjaśniając charakter planowanych zmian. Zapewnił, że systemowych zmian w opodatkowaniu nieruchomości prace te nie obejmują.

    Gdzie za miejsce postojowe zapłacimy 10 tys. zł, a gdzie nawet 89 tys. zł? Ile kosztuje komórka lokatorska?

    Ile trzeba zapłacić za miejsce postojowe zewnętrzne, a ile za takie w garażu podziemnym? Ile kosztuje komórka lokatorska? Od czego zależą te koszty? 

    REKLAMA

    Nowych mieszkań w ofercie od początku roku przybywa a co z ich cenami

    W pierwszych dwóch miesiącach 2024 r. deweloperzy wprowadzili na rynki siedmiu największych miast więcej mieszkań niż sprzedali. To dobra wiadomość dla kupujących, bo mają większy wybór. Zgodnie z regułami rynku większa podaż powinna też hamować wzrost cen. Czy tak jest w istocie?

    Ile musi zarabiać singiel by kupić mieszkanie na kredyt?

    W Polsce coraz więcej osób funkcjonuje poza małżeństwem jako singiel. Te osoby są coraz istotniejszą klientelą na rynku nieruchomości. Ile musi zarabiać taki singiel, by móc kupić mieszkanie na kredyt hipoteczny? Jakie możliwości kredytowe ma dziś singiel? 

    REKLAMA