reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Kto odpowiada za zaległy czynsz?

Kto odpowiada za zaległy czynsz?

Wynajmujący nie musi dochodzić zapłaty czynszu wyłącznie od osoby, z którą spisał umowę. Współodpowiedzialne są również osoby dorosłe, które z nim zamieszkują.

Oprócz najemcy, odpowiedzialność za zapłatę czynszu ponoszą wszystkie mieszkające z nim osoby pełnoletnie i to niezależnie od tego czy są ze sobą spokrewnione (jak ma to miejsce w przypadku zastawu na ruchomościach. Odpowiedzialność tych osób jest solidarna – co oznacza, że wynajmujący może dochodzić roszczeń od wszystkich, jak i od wybranych lokatorów. Co warto jednak wiedzieć to, to że odpowiedzialność tych osób jest ograniczona do należności powstałych w okresie, w którym zamieszkiwały w danym lokalu- co często może być trudne do wykazania (konieczne powołanie świadków).

Ściągnięcie należności od jednego z zobowiązanych, rodzi po jego stronie roszczenie wobec pozostały (regres) o wyrównanie poniesionych kosztów.

Należy pamiętać, że jeżeli najemca wbrew umowie nie zawiadomił wynajmującego o udostępnieniu mieszkania innym osobom- stanowi to podstawę do rozwiązania umowy, ze skróconym okresem wypowiedzenia (30 dni). Niezależnie od innych podstaw (np. zaległości w czynszu).

Ważnym elementem dochodzenia roszczeń z tytuły najmu lokalu jest stosowanie (niezależnie od wartości przedmiotu sporu) postępowania uproszczonego. Poza sformalizowanie i przyspieszeniem postępowania – istotny jest obowiązek wnoszenia pozwu na specjalnym formularzu. Nie spełnienie tego warunku skutkuje wezwaniem do uzupełnienia braków- a po upływie terminu zwrotem pozwu.

O postępowaniu uproszczonym przeczytasz tutaj.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Prawo i Logistyka

PrawoiLogistyka.pl to serwis tematyczny zajmujący się prawnymi aspektami działalności transportowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama