reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Najem okazjonalny po nowelizacji

Najem okazjonalny po nowelizacji

Najem okazjonalny cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony wynajmujących z uwagi fakt, że będą oni mogli łatwiej usunąć niepożądanych lokatorów z mieszkania. W konsekwencji doprowadzi to do ograniczenia istnienia tzw. szarej strefy i wzrostu liczy zawieranych legalnie umów.

Według ustawy z dnia 17 grudnia 2009 r. o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz o zmianie niektórych innych ustaw umową najmu okazjonalnego jest umowa najmu lokalu służącego do zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych, którego właściciel będący osobą fizyczną, nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie wynajmowania lokali, zawarta na czas nieoznaczony, nie dłuższy niż 10 lat w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Na właścicielu lokalu ciąży obowiązek zgłoszenia zawarcia umowy w ciągu 14 dni od dnia rozpoczęcia najmu do właściwego naczelnika urzędu skarbowego.

Należy do niej załączyć w szczególności:
1) oświadczenie najemcy w formie aktu notarialnego, w którym poddaje się egzekucji i zobowiązuje do opuszczenia lokalu w terminie wskazanym w żądaniu
2) wskazanie przez najemcę innego lokalu, w którym będzie mógł zamieszkać w przypadku obowiązku opróżnienia lokalu
3) zgoda właściciela lokalu na zamieszkanie w lokalu najemcy i osób z nim zamieszkujących.

Zawarcie umowy najmu okazjonalnego może być uzależnione od wpłacenia przez najemcę kaucji zabezpieczającej pokrycie należności z tytułu najmu przysługujących właścicielowi lokalu oraz kosztów egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu. Wysokość kaucji nie może przekraczać sześciokrotności miesięcznego czynszu za dany lokal, obliczonego według stawki czynszu obowiązującej w dniu zawarcia umowy. Podlega ona zwrotowi najemcy w ciągu miesiąca od opróżnienia lokalu.

Umowa najmu okazjonalnego wygasa po upływie czasu na który została zawarta lub ulega rozwiązaniu po upływie okresu wypowiedzenia. Jeżeli mimo zaistnienia tych okoliczności najemca nie chce dobrowolnie opróżnić lokalu wówczas wynajmujący wręcza mu żądanie opróżnienia lokalu, które zawiera:
1) oznaczenie właściciela oraz najemcy,
2) wskazanie umowy najmu i przyczynach jej rozwiązania,
3) termin, nie krótszy niż 7 dni od dnia doręczenia żądania najemcy, w którym najemca i osoby z nim zamieszkujące mają opróżnić lokal.

W przypadku bezskutecznego upływu tego terminu (pkt.3) właściciel składa do sądu wniosek o nadanie klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu, w którym najemca zobowiązał się do opuszczenia lokalu w terminie. Do takiego wniosku należy załączyć:
1) żądanie opróżnienia lokalu wraz z dowodem jego doręczenia najemcy albo dowodem wysłania go przesyłką poleconą
2) dokument potwierdzający przysługujący właścicielowi tytuł prawny do lokalu, którego opróżnienia dotyczy żądanie właściciela
3) potwierdzenie zgłoszenia zawarcia umowy do naczelnego urzędnika skarbowego.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 17 grudnia 2009 r. o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z dnia 13 stycznia 2010 r.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

AYMING POLSKA

Konsulting strategiczny i operacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama