reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Czy najemca lokalu użytkowego, garażu lub pracowni sztuki w spółdzielni może je wykupić?

Czy najemca lokalu użytkowego, garażu lub pracowni sztuki w spółdzielni może je wykupić?

W wielu spółdzielniach mieszkaniowych dochodziło do sytuacji, gdzie osoby zainteresowane wynajmowaniem lokali użytkowych, garaży lub pracowni sztuki pokrywały koszty związane z budową takich lokali, aby następnie wynajmować taki lokal. Takie osoby mają możliwość wykupienia własności wynajmowanych lokali.

Na pisemne żądanie najemcy lokalu użytkowego lub garażu, a także najemcy pracowni wykorzystywanej przez twórcę do prowadzenia działalności w dziedzinie kultury i sztuki, który poniósł w pełnym zakresie koszty budowy tego lokalu, choćby nawet on (lub jego poprzednicy prawni) nie był członkiem spółdzielni, spółdzielnia obowiązana jest zawrzeć z taką osobą umowę przeniesienia własności lokalu po dokonaniu przez najemcę spłaty z tytułu udziału w nieruchomości wspólnej (chyba, że w ramach poniesionych kosztów budowy najemca poniósł koszty nabycia gruntu) oraz spłaty zadłużeń z tytułu świadczeń jakie wynikają z umowy najmu.

Przez poniesienie nakładów na budowę w pełnym zakresie rozumieć należy sytuację, gdy najemca poniósł w całości koszty wkładu budowlanego danego lokalu użytkowego, garażu lub pracowni sztuki zgodnie z przepisami prawa spółdzielczego oraz statutem danej spółdzielni.

Roszczenie o wykup lokalu użytkowego, garażu lub pracowni sztuki nie będzie przysługiwało osobom, które poniosły koszty ich budowy tylko częściowo. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy część kosztów która nie została pokryta stanowi dług najemcy wobec spółdzielni lub innego uprawnionego podmiotu.

Wynagrodzenie notariusza za wszystkie czynności notarialne związane z zawarciem umowy przeniesienia własności lokalu użytkowego, garażu lub pracowni sztuki zostało ustalone preferencyjnie na ¼ minimalnego wynagrodzenia za pracę.

W przypadku, gdy spółdzielnia nie wykona lub odmówi wykonania odpowiednich czynności w celu przeniesienia własności lokalu użytkowego, garażu lub pracowni sztuki, najemca może dochodzić swoich uprawnień na drodze sądowej, żądając przeniesienia na niego własności lokalu, na podstawie art. 64 Kodeksu cywilnego, art. 1047 Kodeksu postępowania cywilnego oraz art. 49 i 491 Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

Zobacz też serwis: Nieruchomości

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Eksperci:

Igor Bąkowski

Radca prawny

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


INFORLEX Twój Biznes Covid-19 i tarcza antykryzysowa98.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama