reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Lokale budowane przez spółdzielnię w celu ustanowienia prawa odrębnej własności lokalu

Lokale budowane przez spółdzielnię w celu ustanowienia prawa odrębnej własności lokalu

Spółdzielnie mieszkaniowe mogą budować budynki w celu sprzedaży znajdujących się w nich lokali na rzecz członków spółdzielni lub na rzecz osób spoza grona członków spółdzielni.

Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych z 2001 roku uwzględniła dostosowanie zakresu działalności spółdzielni mieszkaniowych do warunków gospodarki rynkowej, w tym do konkurowania na rynku m.in. z firmami deweloperskimi. Przedmiotem działalności spółdzielni może więc być budowanie lub nabywanie budynków w celu wynajmowania lub sprzedaży znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych lub lokali o innym przeznaczeniu.

Z członkiem spółdzielni ubiegającym się o ustanowienie odrębnej własności lokalu spółdzielnia zawiera umowę o budowę lokalu. Umowa ta musi być zawarta w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Powinna zobowiązywać strony do zawarcia, po wybudowaniu lokalu, umowy o ustanowienie odrębnej własności tego lokalu, a ponadto powinna zawierać:
• zobowiązanie członka spółdzielni do pokrywania kosztów budowy w części przypadającej na jego lokal przez wniesienie wkładu budowlanego określonego w umowie,
• określenie zakresu rzeczowego robót budowlanych, który będzie stanowić podstawę ustalenia wysokości kosztów budowy lokalu,
• określenie zasad ustalania wysokości kosztów budowy lokalu,
• określenie rodzaju, położenia i powierzchni lokalu oraz pomieszczeń do niego przynależnych,
• inne postanowienia określone w statucie spółdzielni.

Członek spółdzielni wnosi wkład budowlany według zasad określonych w statucie i w umowie o budowę lokalu, w wysokości odpowiadającej całości kosztów budowy przypadających na jego lokal. Jeżeli część wkładu budowlanego została sfinansowana z zaciągniętego przez spółdzielnię kredytu na sfinansowanie kosztów budowy danego lokalu, członek jest obowiązany do spłaty tego kredytu wraz z odsetkami w części przypadającej na jego lokal.

Spółdzielnia ma obowiązek rozliczyć koszty budowy w terminie sześciu miesięcy od dnia oddania budynku do użytkowania.

Działalność deweloperska spółdzielni (budowanie lokali na sprzedaż) nie ma w zasadzie służyć osiąganiu zysku (nadwyżki bilansowej) lecz raczej powiększać dochody spółdzielni z gospodarowania zasobami mieszkaniowymi i umożliwiać zmniejszanie opłat związanych z utrzymywaniem lokali członków i nieruchomości spółdzielni oraz zwiększenie środków przeznaczanych na fundusz remontowy czy inne statutowe fundusze spółdzielni.

Zobacz też serwis: Nieruchomości

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Eksperci:

Igor Bąkowski

Radca prawny

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adrianna Michałowicz

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama