reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Czy właściciel mieszkania musi zostać członkiem spółdzielni?

Czy właściciel mieszkania musi zostać członkiem spółdzielni?

Zgodnie z obecnie obowiązującą Ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych nabywca mieszkania w spółdzielni nie musi do niej przystępować jako członek.

Kupując mieszkanie w budynku spółdzielni mieszkaniowej mamy wybór. Możemy pozostać poza spółdzielnią lub zostać jej członkiem. Spółdzielnia nie ma instrumentów umożliwiających jej przymuszenie nabywcy lokalu do przystąpienia do spółdzielni. Z drugiej strony, jeżeli chcemy do spółdzielni przystąpić, spółdzielnia nie może odmówić nam przyjęcia w poczet członków.

Zostanie członkiem spółdzielni może się okazać z kilku powodów korzystne. Jako członek spółdzielni możemy brać udział w walnym zgromadzeniu, uczestniczymy w zyskach spółdzielni i mamy wgląd w dokumenty spółdzielni. W przypadku, gdy spółdzielnia wykonuje zarząd nieruchomościami wspólnymi stanowiącymi współwłasność spółdzielni uprawnienia te stają się tym bardziej istotne.

Przystępując do spółdzielni warto pamiętać, że członkowie spółdzielni uczestniczą w pokrywaniu jej strat do wysokości swoich zadeklarowanych udziałów. Wysokość wpisowego oraz wysokość i ilość udziałów, które jako członek obowiązani jesteśmy zadeklarować, terminy ich wnoszenia i zwrotu czy skutki niewniesienia udziału w terminie określa statut danej spółdzielni. Zgodnie z Ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych wysokość wpisowego ograniczona jest do 1/4 minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Zobacz też serwis: Nieruchomości

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Eksperci:

Igor Bąkowski

Radca prawny

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małopolski Instytut Studiów Podatkowych

Doradztwo podatkowe, rachunkowość, audyt, obsługa i pomoc w trakcie postępowań z organami podatkowymi, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama