| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Czy właściciel mieszkania musi zostać członkiem spółdzielni?

Czy właściciel mieszkania musi zostać członkiem spółdzielni?

Zgodnie z obecnie obowiązującą Ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych nabywca mieszkania w spółdzielni nie musi do niej przystępować jako członek.

Kupując mieszkanie w budynku spółdzielni mieszkaniowej mamy wybór. Możemy pozostać poza spółdzielnią lub zostać jej członkiem. Spółdzielnia nie ma instrumentów umożliwiających jej przymuszenie nabywcy lokalu do przystąpienia do spółdzielni. Z drugiej strony, jeżeli chcemy do spółdzielni przystąpić, spółdzielnia nie może odmówić nam przyjęcia w poczet członków.

Zostanie członkiem spółdzielni może się okazać z kilku powodów korzystne. Jako członek spółdzielni możemy brać udział w walnym zgromadzeniu, uczestniczymy w zyskach spółdzielni i mamy wgląd w dokumenty spółdzielni. W przypadku, gdy spółdzielnia wykonuje zarząd nieruchomościami wspólnymi stanowiącymi współwłasność spółdzielni uprawnienia te stają się tym bardziej istotne.

Przystępując do spółdzielni warto pamiętać, że członkowie spółdzielni uczestniczą w pokrywaniu jej strat do wysokości swoich zadeklarowanych udziałów. Wysokość wpisowego oraz wysokość i ilość udziałów, które jako członek obowiązani jesteśmy zadeklarować, terminy ich wnoszenia i zwrotu czy skutki niewniesienia udziału w terminie określa statut danej spółdzielni. Zgodnie z Ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych wysokość wpisowego ograniczona jest do 1/4 minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Zobacz też serwis: Nieruchomości

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Fornalczyk (CEO)

Partner Założyciel, COMPER

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »