reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Wynajem i użyczanie lokalu spółdzielczego

Wynajem i użyczanie lokalu spółdzielczego

Jeszcze niedawno aby wynająć mieszkanie lokatorskie w spółdzielni osobie trzeciej musieliśmy uzyskiwać zgodę spółdzielni. Obecnie przed wynajęciem mieszkania generalnie nie trzeba uzyskiwać zgody – czasem wymagane jest jednak zgłoszenie tego faktu spółdzielni. Jeżeli jednak chcemy wynająć mieszkanie na biuro czy gabinet lekarski zgoda spółdzielni będzie dalej wymagana.

Zgodnie z uchylonymi już przepisami, wynajmowanie lub oddawanie w bezpłatne używanie części lub całości przydzielonego lokatorskiego lokalu mieszkalnego dopuszczalne było dopiero po zamieszkaniu. Ponadto wynajęcie całego lokalu mieszkalnego wymagało zgody spółdzielni. Od 15 stycznia 2003 roku można było wynająć mieszkanie już przed zasiedleniem, a spółdzielnia nie mogła już odmówić zgody na wynajem bez uzasadnionej przyczyny.

Obecnie (od 22 lipca 2005 roku) wynajmowanie lub oddawanie w bezpłatne używanie całego lub części lokalu mieszkalnego nie wymaga już zgody spółdzielni – niezależnie czy jest to mieszkanie lokatorskie czy własnościowe.

Jeżeli wynajęcie lub oddanie w bezpłatne używanie miałoby wpływ na wysokość opłat na rzecz spółdzielni (np. zamieszkiwać będzie więcej osób), obowiązani jesteśmy tylko do pisemnego powiadomienia spółdzielni o tej czynności.

Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych stanowi, że umowy zawarte przez członka w sprawie korzystania z lokalu lub jego części wygasają najpóźniej z chwilą wygaśnięcia spółdzielczego prawa do tego lokalu (lokatorskiego czy własnościowego).

Zgoda spółdzielni będzie jednak wymagana, jeżeli wynajem lub użyczenie wiązałyby się ze zmianą sposobu korzystania z lokalu lub przeznaczenia lokalu bądź jego części. Może to mieć miejsce jeżeli planujemy wynająć mieszkanie na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej, np. gabinetu lekarskiego czy większego biura.

Brak zgody spółdzielni na wynajem związany ze zmianą sposobu korzystania z lokalu, nie będzie powodował nieważności umowy najmu, jednakże może stanowić naruszenie ustawy lub statutu spółdzielni, uprawniający spółdzielnię do wykluczenia lub wykreślenia nas ze spółdzielni (jeżeli jesteśmy jej członkami) lub do wystąpienia przez spółdzielnię z powództwem o nakazanie sprzedaży naszego lokalu (jeżeli nie jesteśmy członkiem spółdzielni i jesteśmy właścicielami lokalu).

Przed 15 stycznia 2003 roku wynajem lokalu własnościowego związany ze zmianą sposobu korzystania z lokalu nie wymagał zgody spółdzielni.

Zobacz też serwis: Nieruchomości

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Eksperci:

Igor Bąkowski

Radca prawny

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Skoczeń

radca prawny, PFR Portal PPK Sp. z o. o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama