reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Obowiązek odśnieżania dachów

Obowiązek odśnieżania dachów

Niesprzyjające warunki atmosferyczne i nasilające się opady śniegu powodują utrudnienia w poruszaniu się przechodniów na terenie miast. Zwisające z dachów, balkonów sople stanowią zagrożenie dla ludzi i mogą powodować wypadki w postaci poważnych obrażeń ciała lub mienia, a zalegający na dachach śnieg bądź lód zawalenie budynków.

W związku z powyższym Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego apeluje do właścicieli i zarządców budynków o usuwanie śniegu na dachach budynków oraz sopli.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego na właścicielach i zarządcach budynku ciąży obowiązek zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu budowlanego w razie występowania niekorzystnych warunków atmosferycznych, które mogą mieć wpływ na uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, jak również mogących spowodować zagrożenie życie lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska.

Szczególną uwagę należy zwrócić na budynki o powierzchni przekraczającej 2000 m2 oraz o powierzchni dachów pow. 1000 m2 czyli głównie chodzi o hipermarkety, hale targowe, sportowe. Ten obowiązek obejmuje również usuwanie z elementów elewacji sopli, brył, nawisów lodowych i śniegowych, mogących zagrozić bezpieczeństwu osób znajdujących na ciągach pieszych i jezdnych przebiegających bezpośrednio przy budynku.

Właściciel bądź zarządca, który nie wypełni tego obowiązku zostanie ukarany co najmniej 500 zł mandatem, a ostatecznie możliwe jest nawet wprowadzenie natychmiastowego zakazu używania danego obiektu.

Kontrola przestrzegania przepisów prawa budowlanego jest przeprowadzana przez policję, straż pożarną, straż miejską oraz nadzór budowlany.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolskie Centrum Rozliczania Kierowców (OCRK)

Ogólnopolskie Centrum Rozliczania Kierowców to nowoczesna firma outsourcingowa, która świadczy kompleksowe usługi dla firm z branży TSL.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama