| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Jak pozbyć się lokatora, który nie płaci czynszu. Poradnik

Jak pozbyć się lokatora, który nie płaci czynszu. Poradnik

Lokatorowi, który od kilku miesięcy nie płaci czynszu możemy wypowiedzieć stosunek najmu z powodu zwłoki z opłatami. Samo wypowiedzenie często jednak nie wystarcza do tego, aby lokator przestał użytkować wynajmowany mu wcześniej lokal. Jak wobec tego skutecznie pozbyć się lokatora, który nie płaci czynszu?

Wynajem lokalu mieszkalnego wydaje się być dobrym sposobem na uzyskanie dodatkowych pieniędzy. Często jednak okazuje się, że lokatorzy nie płacą regularnie czynszu albo przez kilka miesięcy zwlekają z opłatami. Wówczas powstaje problem w jaki sposób wypowiedzieć stosunek najmu i co zrobić jeśli mimo wypowiedzenia lokatorzy nie chcą opuścić dotychczas zajmowanego mieszkania.

Zobacz także: Kiedy i w jaki sposób wynajmujący nieruchomość może podwyższyć czynsz najemcy?

Wypowiedzenie stosunku najmu

Właściciel lokalu może wypowiedzieć stosunek najmu jeśli lokatorzy zwlekają przez co najmniej trzy pełne okresy płatności z opłatami za czynsz lub innymi opłatami związanymi z użytkowaniem lokalu. Dodatkowo lokatorzy powinni zostać uprzedzeni o zamiarze wypowiedzenia najmu. Właściciel zobowiązany jest również poinformować lokatorów o wyznaczeniu dodatkowego terminu płatności wszystkich dotychczasowych zobowiązań – zarówno zaległych, jak i bieżących.

Zobacz także: Kto odpowiada za zaległy czynsz?

Kiedy wypowiedzenie skutkuje?

Wypowiedzenie stosunku najmu powinno być złożone na piśmie. W wypowiedzeniu należy również określić przyczynę jego dokonywania. Tylko w takiej formie będzie miało ono moc prawną. Warto pamiętać, że wypowiedzenie nie działa w trybie natychmiastowym, ponieważ pomiędzy momentem wypowiedzenia umowy a samym ustaniem najmu musi minąć cały miesiąc kalendarzowy – tzn. miesiąc określony kalendarzową nazwą, na przykład lipiec. Jeśli lokator otrzyma wypowiedzenie 5 czerwca, ma obowiązek opuścić zajmowany lokal do dnia 1 sierpnia.

Zobacz także: Terminy wprowadzania zmian wysokości czynszu

Pozew o eksmisję

W sytuacji gdy mimo otrzymania wypowiedzenia lokator nie opuścił lokalu w wyznaczonym okresie, właściciel ma prawo skierować sprawę do sądu. Jedynym rozwiązaniem staje się wówczas złożenie pozwu o eksmisję do sądu rejonowego w miejscu zamieszkania osoby pozwanej. Sam pozew powinien zawierać określenie wartości przedmiotu sporu, to znaczy wartość równą sumie czynszu za czas sporny (nie dłużej niż za rok) – w przypadku umowy na czas określony lub wartość równą sumie czynszu za okres trzech miesięcy – w przypadku umowy na czas nieokreślony.

Zobacz także: Czynsz (co stanowi podstawę jego wysokości?)

Prawo do lokalu socjalnego

Wyrok sądu w tego typu sprawie określa poza koniecznością opuszczenia lokalu również prawo do lokalu socjalnego lub jego braw. W sytuacji posiadania prawa do lokalu socjalnego opróżnienie dotychczas zajmowanego lokalu będzie wstrzymane do czasu złożenia przez gminę oferty zawarcia umowy na wynajem lokalu socjalnego. Wobec tego czas opróżnienia posiadanego przez właściciela lokalu może się znacznie wydłużyć.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »