reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Prawa członków spółdzielni mieszkaniowej

Prawa członków spółdzielni mieszkaniowej

Członkowie spółdzielni mieszkaniowej, tak jak członkowie wspólnot mieszkaniowych, posiadają zarówno prawa, jak i obowiązki związane z życiem w wielorodzinnych budynkach. Ze względu na to, że często dochodzi do konfliktów pomiędzy mieszkańcami a zarządami spółdzielni warto wiedzieć, jakie są prawa każdego z lokatorów zamieszkujących osiedla, które zarządzane są przez spółdzielnie mieszkaniowe.

Spółdzielnia mieszkaniowa zrzesza mieszkańców jednego budynku wielorodzinnego lub jednego osiedla i tym samym ma za zadanie zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych i innych swoich mieszkańców. Spółdzielnie mieszkaniowe wypierane są obecnie przez wspólnoty mieszkaniowe. Jednak gdy decydujemy się na zakup mieszkania należącego do spółdzielni warto znać prawa i obowiązki nabywcy wynikające z takiej przynależności lokalu.

Katalog praw podstawowych członka spółdzielni

Przede wszystkim każdy z członków spółdzielni posiada równe prawa i obowiązki bez względu na to, jak duży lokal mieszkalny nabywa. Do podstawowych praw członka spółdzielni mieszkaniowej należy między innymi możliwość uczestniczenia w walnych zgromadzeniach grup członkowskich, na których odbywają się głosowania i rozpatruje się różne sprawy związane z życiem spółdzielni. Jednocześnie każdy z członków ma prawo wybierać lub zostać wybranym do różnych organów spółdzielni. Wszyscy mają także prawo do wglądu w dokumentację spółdzielni mieszkaniowej, w tym w jej statut, regulaminy, protokołami obrad, rocznymi sprawozdaniami finansowymi i innymi, w tym do umów zawieranych pomiędzy spółdzielnią a osobami trzecimi – na przykład gdy spółdzielnia decyduje się na wynajęcie jednego z lokali do niej należących. Jeśli jeden z członków ma pomysł na niepodejmowane dotychczas działanie spółdzielni, ma prawo złożyć wniosek do odpowiedniego organu spółdzielni z prośbą o rozpatrzenie tego typu sprawy. Co istotne, członkowie spółdzielni mieszkaniowych mają również prawo udziału w nadwyżce bilansowej.

Spółdzielnia mieszkaniowa ma prawo odmówienia jednemu z członków wglądu w dokumentację, na przykład w umowy zawierane z przedsiębiorcami, którzy świadczą usługi na rzecz spółdzielni, jeśli uzna, że istnieje realna obawa wykorzystania tego typu informacji przeciwko danemu przedsiębiorcy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Duraj

doktor hab. nauk prawnych, ekspert z zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama