| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Rodzaje umów najmu mieszkania

Rodzaje umów najmu mieszkania

Zanim zdecydujemy się na wynajem mieszkania, przeczytajmy dokładnie umowę z wynajmującym. Mieszkanie możemy wynająć na czas oznaczony lub nieoznaczony, co określa umowa najmu. Właśnie w zależności od tego czynnika dzielimy umowy najmu. Dodatkowo istnieje również umowa najmu okazjonalnego. Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy najmu?

Umowa najmu mieszkania

Umowa najmu daje wynajmującemu i najemcy pewność, że wszystko przeprowadzone jest legalnie. Najemca powinien zwrócić uwagę aby w umowie pojawiły się elementy zapewniające mu spokojny wynajem tzn. wysokość czynszu miesięcznego, zapis co poza czynszem najemca powinien opłacać we własnym zakresie, do którego dnia miesiąca i w jakiej formie – gotówką czy przelewem – najemca musi zapłacić czynsz, jaki jest okres wypowiedzenia umowy a także inne dodatkowe elementy związane z użytkowaniem mieszkania. Dobrze skonstruowana umowa zapewnia najemcy prawo do swobodnego użytkowania mieszkania i daje pewność, że umowa nie zostanie rozwiązana z dnia na dzień.

Umowa najmu na czas oznaczony

Umowa najmu na czas oznaczony wygasa dokładnie po upływie tego czasu – to znaczy, że najemca i wynajmujący w trakcie zawierania umowy określają, na jak długo chcą wynajmować daną nieruchomość. Taka umowa nie może zostać rozwiązana przed upływem określonego w niej czasu, chyba że zajdą okoliczności, które zostały zapisane jako okoliczności uprawniające do skrócenia czasu trwania umowy.

Umowa najmu na czas nieoznaczony

Umowa najmu na czas nieoznaczony jest zawierana pomiędzy wynajmującym a najemcą bez określenia długości jej trwania. Najważniejsze aby w takiej umowie znalazły się zapisy dotyczące sposobu rozwiązania. Istotny będzie tu sposób wypowiedzenia umowy a także czas wypowiedzenia. Jeśli to my jesteśmy najemcą, zwróćmy uwagę aby było to około miesiąca – wówczas będziemy mogli poszukać nowego mieszkania.

Umowa najmu okazjonalnego

Umowa najmu okazjonalnego jest umową dużo korzystniejszą dla wynajmujących niż dla najemców. Najem okazjonalny może być zawarty na czas nieokreślony lub określony – nie dłuższy jednak niż 10 lat. W przypadku najmu okazjonalnego właściciel nieruchomości ma prawo eksmitować z lokalu najemcę, który nie wywiązuje się z zapisów zawartych w umowie na przykład od kilku miesięcy zalega z płatnościami, wykorzystuje nieruchomość w innych celach niż określono w umowie czy notorycznie zakłóca spokój. Do przeprowadzenia takiej eksmisji nie potrzebny jest wyrok sądu, z tego względu wynajmujący preferują ten typ umowy najmu. Mogą dzięki temu chronić swoje interesy bez obaw, że niewywiązujący się z umowy lokator nie zechce się wyprowadzić.

Zobacz także:  Jak przygotować mieszkanie na wynajem? Poradnik

Zobacz także:  Obowiązki właściciela lokalu mieszkalnego względem najemcy

Zobacz także:  Najem okazjonalny – zalety i wady

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Szymański

Doradca podatkowy z Departamentu Kontroli Podatkowych Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »