reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Kupujesz mieszkanie? Sprawdź dewelopera!

Kupujesz mieszkanie? Sprawdź dewelopera!

Zakup domu lub mieszkania to jedna ważniejszych decyzji w życiu człowieka. Decyzja związana z zakupem nieruchomości to deklaracja na wiele lat. Ale co, jeśli nasze wymarzone mieszkanie lub dom jest jeszcze w trakcie budowy. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę zanim podpiszemy umowę z deweloperem?

Trzeba przyznać, iż obowiązująca od końca kwietnia ubiegłego roku tzw. ustawa deweloperska zdecydowanie ułatwia nam zadanie. Nie musimy obecnie dopominać się o kolejne dokumenty, ponieważ wszystkie istotne formalne informacje dotyczące dewelopera otrzymamy w prospekcie informacyjnym. Jest to bowiem zestandaryzowany zbiór najważniejszych informacji o danej inwestycji, ale zawiera także szczegółowe informacje na temat sytuacji prawnej i finansowej spółki, m.in. informacje o ewentualnie prowadzonych postępowaniach egzekucyjnych wobec dewelopera.

Warto zapytać dewelopera o to czy interesująca nas inwestycja objęta jest rachunkiem powierniczym, na które nabywcy wpłacać będą pieniądze przeznaczone na zakup nieruchomości. Jeśli tak, to wpłacone przez nas środki będą bezpieczne nawet w przypadku ogłoszenia upadłości przez dewelopera. W przypadku ziszczenia się czarnego scenariusza nabywcy podejmą decyzję o kontynuacji inwestycji lub o odzyskaniu wpłaconych kwot z rachunku powierniczego. Niestety ten zapis ustawy deweloperskiej z dużym opóźnieniem zmienia realia rynkowe. Duża grupa deweloperów w dalszym ciągu unika stosowania rachunków powierniczych. Sytuacja wprawdzie powoli, ale systematycznie poprawia się w tym zakresie. Należy mieć nadzieję, iż z czasem zmaterializuje się główny cel wprowadzenia ustawy deweloperskiej jakim było przecież zminimalizowanie ryzyka utraty przez nabywcę środków pieniężnych wpłaconych na konto dewelopera w wyniku jego upadłości lub przerwania inwestycji.

Gdy od strony formalnej weryfikacja dewelopera przebiegła pomyślnie warto jeszcze poddać go subiektywnej ocenie - zadać sobie trochę trudu i zobaczyć jak po kilku latach wyglądają oddane przez niego budynki. Warto zapytać mieszkających tam lokatorów czy w budynku i mieszkaniach nie wystąpiły jakieś większe usterki, a jeśli miały miejsce to jak do ich usuwania podszedł deweloper. Skarbnicą wiedzą może okazać się Internet, a zwłaszcza fora internetowe. W tym przypadku musimy być jednak bardzo ostrożni, gdyż z reguły głos zabierać tam będą osoby niezadowolone.

Zobacz także: Zakup pierwszego mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Zobacz także: Polacy za granicą – zakup mieszkania w Polsce przez pełnomocnika

Zobacz także: Wycena nieruchomości a wysokość kredytu hipotecznego

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Juszczyk

doradca podatkowy w firmie inFakt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama