reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Ustawa o gospodarowaniu odpadami komunalnymi – co się zmieni w Warszawie?

Ustawa o gospodarowaniu odpadami komunalnymi – co się zmieni w Warszawie?

Ustawa o gospodarowaniu odpadami komunalnymi miała zacząć obowiązywać od 1 lipca 2013 roku jednak Rada m.st. Warszawy zdecydowała o przedłużeniu składania deklaracji do 19 lipca. Wydłużenie terminu ma umożliwić przeprowadzenie postępowań przetargowych na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Zmianie uległy opłaty dla domów jednorodzinnych.

Rada m.st. Warszawy na posiedzeniu 23 maja przyjęła nowe stawki opłat za odpady komunalne dla domów jednorodzinnych. I tak, jeśli dom jednorodzinny zamieszkuje jedna osoba, zapłaci ona za śmieci 44,50 zł miesięcznie, dwuosobowe gospodarstwo domowe poniesie koszt w wysokości 68 zł, trzyosobowe (lub więcej) gospodarstwo obowiązuje stawka 89 zł. Podane kwoty dotyczą selektywnej zbiórki odpadów, czyli tyle będziemy płacić, jeśli zdobędziemy się na wysiłek segregacji śmieci. Natomiast jeśli śmieci nie będą segregowane to będziemy musieli się liczyć z kosztem wyższym o 40%. W poprzedniej wersji opłata za odpady komunalne w domu jednorodzinnym, niezależnie od liczby osób zamieszkujących, miała wynosić 89 zł. Do Rady Miasta trafiła również propozycja odbierania śmieci raz na dwa tygodnie, a nie tak jak teraz raz w tygodniu.

W czasie tego samego posiedzenia Rada m.st. Warszawy zdecydowała również o wydłużeniu terminu składania deklaracji o wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi do 19 lipca. Pierwotnie mieszkańcy Warszawy mieli czas na złożenie deklaracji do końca maja, niedopełnienie tego obowiązku miało wiązać się z naliczeniem najwyższej możliwej opłaty, czyli 89 zł miesięcznie.

Wydłużenie terminu ma dać możliwość zastosowania stawek, które zostaną ustalone w wyniku rozstrzygnięcia postępowania przetargowego na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Co w praktyce może oznaczać również obniżenie stawek, stanie się tak, jeśli firmy biorące udział w postępowaniu przetargowym zaproponują niższe stawki, niż te przedstawione przez urzędników.

Wydłużony został do 13 czerwca termin składania ofert przetargowych na odbiór i zagospodarowanie odpadami komunalnymi.

Zobacz także: W jaki sposób podejmowane są uchwały we wspólnocie mieszkaniowej?

Zobacz także: Jak segregować śmieci?

Zobacz także: Ustawa śmieciowa – co nam grozi za kłamstwo w deklaracji śmieciowej?

Zobacz także: Deklaracje „śmieciowe” – sprzeczne z ochroną danych osobowych?

Zobacz także: Nowe opłaty za śmieci – jak wpłyną na funkcjonowanie wspólnoty mieszkaniowej?

Zobacz także:

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Śmieci Fot. Fotolia
Śmieci Fot. Fotolia

Ryczałt ewidencjonowany29.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agata Koschel-Sturzbecher

Adwokat, publicystka i szkoleniowiec.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama