reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Na czym polega scalanie i wymiana gruntów ?

Na czym polega scalanie i wymiana gruntów ?

Procedura scalania i wymiany dotyczy gruntów rolnych i leśnych – w celu poprawy ich funkcjonalności – bądź wprowadzenia zmian w układzie własności w celu poprowadzenia nowych urządzeń melioracji wodnej, dróg lub usprawnienia rzeźby terenu.

Założenia scalenia i wymiany gruntów

Scalenie i wymiana gruntów nie dotyczy i nie powinna wpływać na samą własność nieruchomości i powierzchni użytkowanych przez konkretnych właścicieli (czy posiadaczy samoistnych). Efektem scalenia i podziału jest wydzielenie nowych działek, o innym ukształtowaniu w stosunku do pierwotnych – przy założeniu jednakowej powierzchni (co niestety nie zawsze jest możliwe). Nowy podział administracyjny granic działek – ma usprawnić funkcjonalność podziału gruntów (np. jeśli działki konkretnych właścicieli zawierają się w sobie, bądź są poprzedzielane ich gruntami, co utrudnia uprawę), bądź stworzyć miejsce na nowe drogi bądź urządzenia melioracyjne.

Polecany produkt: Związki partnerskie - prawa, majątek, podatki - PDF

Polecany produkt: 30 pomysłów na zarabianie w domu

Efektem scalenia i wymiany gruntów jest uzyskanie przez dotychczasowych właścicieli (posiadaczy samoistnych) ekwiwalentnych (różnica wartości może wynieść 3%) działek gruntów położonych w tym samy rejonie – jednakże, z reguły o odmiennych granicach.

Zobacz także:  Zakup działki pod budowę domu

Zmiany wielkości działek gruntu mogą wynikać:

  • z przeznaczenie części gruntu pod budowę dróg lub innej infrastruktury
  • z rzeźby terenu

W przypadku zmiany wielkości gruntów – właściciel może otrzymać, albo być zobowiązanym do dopłaty pieniężnej w przypadku różnicy większej niż 3%.

W wyniku scalenia i wymiany gruntów wygasają wszystkie służebności, które z uwagi na zmianę kształtu granic działek straciły swoje znaczenie dla nieruchomości władnącej.

W wyniku szacowania nieruchomości – po scaleniu właściciel powinien otrzymać grunty nie tyle odpowiadające wielkością co wartością. Różnice w powierzchni otrzymanych gruntów, mogą bez zgody uczestnika wynieść:

  • 20% powierzchni gruntów objętych scaleniem;
  • 10% dotychczas posiadanych gruntów o szczególnie wysokiej przydatności rolniczej lub gruntów przeznaczonych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na cele nierolnicze.

Tryby scalania i wymiany gruntów

Wymiana

Jeżeli do racjonalnego ukształtowania gruntów wchodzących w skład gospodarstw rolnych zachodzi potrzeba zmiany ich położenia w drodze wzajemnej wymiany, wymiana taka może być dokonana na zgodny wniosek właścicieli tych gruntów, a w przypadku gruntów Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa – za zgodą Agencji Nieruchomości Rolnych.

Polecany produkt:  Urlopy wypoczynkowe dla pracowników - PDF

Polecany produkt:  100 pytań o obowiązek podatkowy VAT - PDF

Wymianą mogą być objęte również grunty z zabudowaniami na terenie jednej lub kilku gmin.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Działka.
Działka.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bil

Kancelaria Bil specjalizuje się w obsłudze prawnej biznesu. Zajmuje się doradztwem prawnym na rzecz przedsiębiorców na wszystkich płaszczyznach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama