| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Czy można dokonać umowy darowizny nieruchomości przez pełnomocnika?

Czy można dokonać umowy darowizny nieruchomości przez pełnomocnika?

Co do zasady, każda czynność prawna może być dokonana przez pełnomocnika. Ważne jest zachowanie odpowiedniej formy dla pełnomocnictwa.

Kodeks cywilny nie przewiduje szczególnych ograniczeń dla zawierania umowy darowizny przez pełnomocników (zarówno po stronie darczyńcy, jak i obdarowanego). Ograniczenia wynikają z przepisów dotyczących pełnomocnictwa, udzielanego do określonych czynności, będących przedmiotem darowizny – w tym przypadku nieruchomości.

Forma i rodzaj pełnomocnictwa do udzielenia darowizny nieruchomości

Odnosząc się do formy pełnomocnictwa, należy wskazać art. 99§1 Kodeksu cywilnego, stanowiący, że jeśli do ważności czynności prawnej wymagana jest forma szczególna - taką samą formę musi mieć pełnomocnictwo. W przypadku nieruchomości (a także własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu) formą szczególną jest forma aktu notarialnego. W świetle powołanego przepisu, oznacza to, że również pełnomocnictwo musi być udzielone w tej formie. W każdym innym przypadku notariusz odmówi sporządzenia aktu - a sporządzony akt mógłby być podważany.

Zobacz także: Darowizna domu od teściów a obowiązek podatkowy

Kwestia rodzaju pełnomocnictwa odnosi się do jego treści. Rozróżniamy trzy podstawowe formy pełnomocnictwa:

- ogólne

- rodzajowe

- do poszczególnych czynności

Pełnomocnictwo ogólne upoważnia pełnomocnika do dokonania czynności tzw. zwykłego zarządu (czyli zmierzających do zachowania określonej rzeczy, prawa itp.).

Jeśli mamy do czynienia z czynnością przekraczającą zwykły zarząd (a taką jest zawsze przeniesienie własności rzeczy - chyba, że mamy do czynienia np. z pełnomocnikiem właściciela sklepu – a czynności dotyczą zawierania umowy sprzedaży) musimy udzielić pełnomocnictwa do czynności określonego rodzaju (np. do przenoszenia własności określonych składników majątku – np. pośrednik z agencji nieruchomości) lub do poszczególnej czynności (np. do dokonania darowizny określonej nieruchomości na rzecz określonej osoby).

Zobacz także: Darowizna - zobacz wątek na FORUM

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kalicińska

Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »