reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Najem lokalu komunalnego a dziedziczenie

Najem lokalu komunalnego a dziedziczenie

Przepisy nie przewidują możliwości dziedziczenia prawa do najmu lokalu. Odnosi się to zarówno do lokali komunalnych, jak i prywatnych. Czy dla rodziny zmarłego najemcy lokalu komunalnego będzie to oznaczało konieczność wyprowadzki? Nie, przepisy dają możliwość wstąpienia w stosunek najmu po zmarłym.

Kto może wstąpić w stosunek najmu po zmarłym najemcy?

W przypadku śmierci najemcy lokalu komunalnego, w stosunek najmu może wstąpić: małżonek (o ile nie jest współnajemcą lokalu), dzieci najemcy i jego współmałżonka, inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych, oraz osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą.

Jakie przesłanki należy spełnić, aby wstąpić w stosunek najmu?

Warto zwrócić uwagę, że w stosunek najmu mogą wstąpić tylko osoby wskazane w ustawie. Poza tym żeby móc wstąpić w stosunek najmu lokalu komunalnego po zmarłym należy stale zamieszkiwać z najemcą w tym lokalu do chwili jego śmierci. Czy oznacza to, że wystarczy sam fakt zameldowania do potwierdzenia "stałego zamieszkiwania"? Nic bardziej mylnego. Gminie nie wystarczy sam meldunek. Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnął w swoim wyroku, że meldunek stanowi czynność materialno-techniczną i potwierdza stan faktyczny, nie kreuje nowego stanu (wyrok TK z 27.05.2002r., K. 20/2001). Warto zaznaczyć, że za spełnienie przesłanki "stałego zamieszkiwania" można uznać nieposiadanie innego mieszkania. Osoba, która nie miała innego mieszkania, a lokal zajmowany wspólnie z najemcą stał się dla niej centrum życiowych spraw, może wstąpić w stosunek najmu po zmarłym. Oczywiście jest dopuszczalna przerwa we wspólnym zamieszkiwaniu, spowodowana np. wyjazdem. Głównym czynnikiem decydującym o "stałości" zamieszkiwania, jego ciągłości, jest zamiar najemcy i osoby, która z nim zamieszkuje.

Zobacz także: Bezprawne korzystanie z lokalu przez najemcę

Jak potwierdzić "stałe zamieszkiwanie" z najemcą?

Z reguły, dowód dla gminy, że wstępujący w stosunek najmu po zmarłym stale z nim zamieszkiwał, stanowi oświadczenie sąsiadów o powyższym fakcie. Pracownicy gminy przeprowadzają wywiad środowiskowy i na tej podstawie dokonują oceny stanu faktycznego.

Wypowiedzenie najmu przez część uprawnionych?

W przypadku, gdy w stosunek najmu po zmarłym najemcy może wstąpić kilka osób, każda z nich ma prawo wypowiedzieć umowę najmu. Jednak skutki wypowiedzenia nie odnoszą się do wszystkich. Oznacza to, że jeżeli jest kilku współnajemców, część z nich może wypowiedzieć umowę najmu – i skutki tego wypowiedzenia będą dotyczyły tych konkretnych osób.

Umowa – na jakich warunkach?

Osoba wstępująca w stosunek najmu po zmarłym, kontynuuje wynajem na takich samych zasadach jak zmarły. Stąd też nie musi obawiać się np. podwyżkami czynszu.

Zobacz serwis: Najem

Podstawa prawna

Kodeks cywilny

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 27.05.2002 r., sygn. K. 20/2001, Monitor Prawniczy 2002, Nr 12   str. 531

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Strefy Nieruchomości

Blog

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama