reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu – jego przekształcenie i sprzedaż a PIT

Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu – jego przekształcenie i sprzedaż a PIT

Osoby, które posiadają spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu, dążą do jego przekształcenia w odrębną własność. Czy należy zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT), jeżeli doszło do przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu w prawo własności lokalu?

Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych

Warto wskazać kilka ważnych kwestii związanych ze spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu. Mianowicie, spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego jest niezbywalne i nie przechodzi na spadkobierców. Żeby móc sprzedać mieszkanie, spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu musimy przekształcić w odrębną własność. Natomiast po śmierci lokatora jego spadkobiercom przysługuje roszczenie o przyjęcie w poczet spółdzielni oraz o ustanowienie lokatorskiego prawa do lokalu.

Zobacz także: Zwolnienie z obowiązku ewidencji obrotu przy najmie w roku 2011

Źródła przychodów

Odpłatne zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej stanowią źródła przychodów, o ile odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Przekształcenie własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu w pełną własność nie stanowi nowego nabycia. Ustanowienie odrębnej własności i przeniesienie prawa własności to jedynie przekształcenie formy prawnej władania rzeczą – nie nowe nabycie.

Jak liczyć pięcioletni termin w przypadku przekształcenia własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu w pełną własność?

W przypadku, gdy doszło do nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, po czym do przeniesienie pełnej jego własności na rzecz podatnika, datą nabycia lokalu (nieruchomości), od której liczy się bieg pięcioletniego terminu, jest data nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Ustanowienie prawa odrębnej własności lokalu skutkuje uzyskaniem przez osobę, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo, pełni uprawnień właścicielskich do mieszkania, a także uzyskaniem prawa do udziału w związanej z tym lokalem nieruchomości wspólnej. Samo przekształcenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w odrębną własność nie stanowi nabycia w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Sprzedaż nieruchomości

Może się zdarzyć, że osoba która nabyła spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu, a następnie przekształciła je w odrębną własność, sprzeda mieszkanie. Trzeba uważać, jak w takiej sytuacji oblicza się termin pięcioletni.

Pani Magda nabyła w 1998 r. spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu. W 2006 r. przekształciła je w odrębną własność, natomiast w 2011 r. – sprzedała mieszkanie. Pani Magda powinna zapłacić podatek, ponieważ termin pięcioletni mija z końcem 2011 r. Gdyby dokonała transakcji w 2012 r. nie zapłaciłaby podatku.

Zobacz serwis: Podatki

Podstawa prawna

Ustawa z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2010 r., Nr 51, poz. 307 ze zm.)

Ustawa z 15.12.2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (t.j. Dz.U. z 2003 r., Nr 119, poz. 1116 ze zm.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama