| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Rozbiórka budynków – kiedy wymagane jest pozwolenie?

Rozbiórka budynków – kiedy wymagane jest pozwolenie?

Ustawa Prawo budowlane przewiduje sytuacje, w których do dokonania rozbiórki budynku wymagane jest pozwolenie właściwego organu. Ustawa wskazuje również przypadki, kiedy taką czynność można pominąć. Czy usunięcie budynku z działki wymaga pozwolenia?

Rozbiórka jakich budynków nie wymaga pozwolenia właściwego organu?

Zgodnie z ustawą – Prawo budowlane pozwolenia nie wymaga rozbiórka:

1)  budynków i budowli – niewpisanych do rejestru zabytków oraz nieobjętych ochroną konserwatorską – o wysokości poniżej 8 m, jeżeli ich odległość od granicy działki jest nie mniejsza niż połowa wysokości; 

2) obiektów i urządzeń budowlanych, na budowę których nie jest wymagane pozwolenie na budowę, jeżeli nie podlegają ochronie jako zabytki. 

Wolno stojące budynki gospodarcze, altany i wiaty oraz przydomowe oranżerie, jeżeli ich powierzchnia zabudowy nie przekracza 25 m2 nie wymagają uzyskania pozwolenia na ich rozbiórkę – należy jednak taki zamiar zgłosić właściwemu organowi.

Zobacz serwis: Dom i prawo

Brak konieczności uzyskania pozwolenia – konieczne zgłoszenie

Rozbiórka budynków i budowli – niewpisanych do rejestru zabytków oraz nieobjętych ochroną konserwatorską – o wysokości poniżej 8 m, jeżeli ich odległość od granicy działki jest nie mniejsza niż połowa wysokości – wymaga zgłoszenia właściwemu organowi. W zgłoszeniu należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania tych robót.

Zgłoszenia należy dokonać przed terminem zamierzonego rozpoczęcia robót budowlanych. Do wykonywania robót budowlanych można przystąpić, o ile w terminie 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia właściwy organ nie wniesie sprzeciwu i nie później niż po upływie 2 lat od określonego w zgłoszeniu terminu ich rozpoczęcia.

Szczególne przypadki wymagające pozwolenia

Organ może nałożyć obowiązek uzyskania pozwolenia na rozbiórkę budynków, o których mowa powyżej, jeżeli:

1) wpłynie to na pogorszenie stosunków wodnych, warunków sanitarnych oraz stanu środowiska lub 

2) rozbiórka wymaga zachowania warunków, od których spełnienia może być uzależnione prowadzenie robót związanych z rozbiórką.  

Zobacz serwis: Prawo budowlane

W jakich sytuacjach można rozpocząć rozbiórkę przed uzyskaniem pozwolenia lub przed zgłoszeniem?

Ustawa – Prawo budowlane przewiduje, że można dokonać rozbiórki budynku przed uzyskaniem pozwolenia lub przed ich zgłoszeniem, jeżeli mają one na celu usunięcie bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa ludzi lub mienia.

Rozpoczęcie takich robót nie zwalnia od obowiązku bezzwłocznego uzyskania pozwolenia na rozbiórkę lub zgłoszenia o zamierzonej rozbiórce obiektu budowlanego.  

Podstawa prawna

Ustawa z 7.07.1994 r.  – Prawo budowlane (t.j. Dz.U. z 2010 r., Nr 243, poz. 1623 ze zm.)

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Dr n.prawnych Roman Ziembiński

Od ponad 20 lat doradza i asystuje w prowadzeniu postępowań upadłościowych i naprawczych oraz przejmuje tymczasowy zarząd kryzysowy w wielu firmach krajowych i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »