reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Chcesz zarobić na wynajmie? Zobacz, co i gdzie się opłaca kupić

Chcesz zarobić na wynajmie? Zobacz, co i gdzie się opłaca kupić

Kupno mieszkania w celach inwestycyjnych powinno być dopasowane do wymagań rynku. Dokonany zakup ma się opłacać (nie tylko dzisiaj, ale i w perspektywie oczekiwanego okresu zwrotu) i nie musi spełniać wszystkich wymagań właściciela - to nie on tam będzie mieszkał. Szukając mieszkania pod wynajem warto zacząć od własnego rynku lokalnego. Gdzie się opłaca kupić mieszkanie pod wynajem? Ile można zarobić na wynajmie mieszkania? Jakie mieszkania są najchętniej wynajmowane? 

Chcesz zainwestować w mieszkanie - sprawdź gdzie!

Patrząc na ciągle rozwijający się rynek nieruchomości w Polsce, każde z dużych miast może pochwalić się tym, że warto tam kupić mieszkanie pod wynajem. Istotnym elementem jest lokalizacja mieszkania w ramach danego miasta. Przykładowo centrum Krakowa obecnie pod wynajem długoterminowy jest mało opłacalne. Ludzie wolą mieszkać w lepiej zagospodarowanej przestrzeni - bez turystów. Centrum to mekka dla krótkich najmów, które radzą sobie tam świetnie, ale też rządzą się innymi prawami. Patrząc na Warszawę okazuje się, że dla najemców ważna jest atrakcyjność komunikacyjna. Wynajmując mieszkanie na Białołęce w pół godziny można dojechać do centrum Warszawy i to komunikacją miejską. Bliskość nowo otwartej Galerii Północnej pozwala zaoszczędzić czas na podróżach do Centrum. Fabryczna stała się dzielnicą Wrocławia, która cieszy się dużą popularnością wśród klienta korporacyjnego, głównie w okolicy IBM-u i Parku Technologicznego. Duże skupienie pracowników korporacyjnych daje nowe możliwości dla właścicieli mieszkań pod wynajem. Największym zainteresowaniem cieszą się jednak Krzyki i rejon Śródmieścia z racji na bliskość serca Wrocławia czyli Rynku. Krzyki mają świetną infrastrukturę, dostęp do komunikacji miejskiej i wylot w stronę obwodnicy oraz autostrady A4. Tendencja wciąż zostaje na centrum, ale ludzie którzy potrafią liczyć uciekają w bardziej oddalone dzielnice miasta.

Kraków, Warszawa oraz Wrocław - to najczęściej wybierane lokalizacje przez inwestorów.  

Polecamy: RODO w marketingu

Zarabiać - tylko ile?

Najlepszym narzędziem do określenia opłacalności inwestycji wynajmu mieszkania jest obliczenie wskaźnika ROI (stopa zwrotu z inwestycji). W przypadku najmu stosuje się jego uproszczoną wersję:

Biorąc pod uwagę trzy lokalizacje - Kraków, Warszawę i Wrocław stopy zwrotu z inwestycji wg średnich cen ofertowych wynajmu mieszkań o metrażu 38-60 m.kw. i średnich cen ofertowych zakupu za 1 m. kw. w maju 2019 roku przedstawiają się następująco:

ROI Kraków => 5,55%

ROI Warszawa => 7,11%

ROI Wrocław => 6,67%

Analizując duże miasta w Polsce stopy zwrotu z najmu kształtują się średnio na poziomie 6,89%. Niska cena zakupu 1 m. kw. mieszkania w porównaniu z wysoką ceną brutto wynajmu pokazuje nam, że jest to jedna z bardziej opłacalnych inwestycji. Musimy pamiętać, że należy od tego odjąć koszty eksploatacyjne związane z mieszkaniem. Nie można również zakładać, że zakup mieszkania w celach inwestycyjnych to nieskończone źródło dochodów. Jeden właściciel zarobi więcej, inny mniej. Należy wziąć pod uwagę ryzyko wystąpienia strat. Nikt nie gwarantuje, że od razu znajdziemy nabywcę a jeśli już tak będzie, to wszystko będzie układało się pomyślnie. Najlepiej powierzyć opiekę nad mieszkaniem w ręce eksperta nieruchomości, które zajmie się całym procesem zarządzania najmem. Pamiętajmy też o tym, że kiedyś możemy zechcieć to mieszkanie sprzedać - już teraz warto wybrać lokalizację, która z czasem zyska na wartości. 

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Nowodworski Estates

Biuro Nieruchomości

Zdjęcia

Chcesz zarobić na wynajmie? Zobacz, co i gdzie się opłaca kupić /Fot. Fotolia
Chcesz zarobić na wynajmie? Zobacz, co i gdzie się opłaca kupić /Fot. Fotolia

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

KPDA Biuro rachunkowe

Doradztwo podatkowe, księgowość dla firm i obsługa w zakresie sprawozdawczości, kadr i płac oraz audytu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama