reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Mieszkanie dwupokojowe najczęstszym wyborem Polaków

Mieszkanie dwupokojowe najczęstszym wyborem Polaków

Najpopularniejsze dotychczas kawalerki zostały wyparte przez mieszkania dwupokojowe. Polacy najczęściej kupują mieszkania o metrażu 35-50 mkw.

Mieszkanie dwupokojowe - najczęstszy wybór

Miejsce popularnych do niedawna kawalerek zajęły lokale 2-pokojowe do 50 mkw., których w ofercie deweloperów jest najwięcej. Dlaczego najchętniej wybieramy takie metraże? Czy to już ogólnokrajowy trend?

Dwa pokoje na 35-50 mkw

Jak podaje Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl, Polacy najczęściej decydują się na zakup mieszkania 2-pokojowego o powierzchni w granicach 35-50 mkw. W 2018 roku taki typ mieszkań osiągał udział w sprzedaży deweloperów na poziomie 35,6 proc. Równie dużym zainteresowaniem cieszyły się lokale o powierzchni 50-65 mkw., odpowiadające w większości trzem pokojom (29,3 proc.). Zdecydowanie niższy odsetek stanowiły mieszkania liczące 65-80 mkw. (14,7 proc.) oraz te powyżej 80 mkw. (10,7 proc). Co ciekawe, na popularności straciły kawalerki o powierzchni 25-35 mkw. i mniejsze. Ich odsetek stanowił w skali całego kraju odpowiednio 9,0 proc. i 0,6 proc. wszystkich mieszkań.

- W naszej nowej inwestycji lokali 2-pokojowych jest zdecydowanie najwięcej, natomiast kawalerek w ogóle nie posiadamy - mówi Grzegorz Woźniak ze spółki Quelle Locum, realizującej inwestycję Park Leśny Bronowice. - Klienci nawet w przypadku niewielkich metraży doceniają posiadanie oddzielnych pokoi, poza tym takie mieszkanie można dużo szybciej wynająć lub sprzedać, gdyż poszerza się grono naszych potencjalnych klientów - studenci, młode małżeństwa czy niewielkie rodziny - dodaje.

Największe metraże w Sopocie

Jak wskazują eksperci, wybór konkretnego metrażu mieszkania różni się pomiędzy poszczególnymi aglomeracjami. Z danych opublikowanych przez GUS wynika, że największe powierzchniowo lokale, w 2017 roku nabywane były w Sopocie - 64,5 mkw. Dla porównania w Warszawie było to 55,3 mkw., we Wrocławiu 54,9 mkw., w Gdańsku 53,9 mkw., w Katowicach 53,1 mkw., w Poznaniu 52,7 mkw., w Rzeszowie 51,5 mkw., a w Krakowie 50,5 mkw. (Główny Urząd Statystyczny).

Sytuacja w różnych miastach

Z danych opublikowanych przez RynekPierwotny.pl, wynika, że w większości badanych miast, a więc w Gdańsku, Krakowie, Katowicach, Łodzi, Warszawie i Poznaniu dominują metraże w zakresie 35-50 mkw., odpowiadające w zdecydowanej większości lokalom 2-pokojowym. Z kolei w miastach takich jak Wrocław, Rzeszów, Gdynia i Lublin przeważają mieszkania o powierzchni w granicach 50-65 mkw., najczęściej 3-pokojowe (na podstawie: Struktura sprzedaży mieszkań deweloperskich pod względem powierzchni w 2018 r. w największych miastach kraju, źródło RynekPierwotny.pl).

Większe mieszkania dla rodzin z dziećmi

- Choć preferowane metraże mieszkań różnią się nieco pomiędzy poszczególnymi miastami, to ewidentnie liczby te w całym kraju oscylują wokół 50 mkw., co najczęściej odpowiada właśnie mieszkaniom 2-pokojowym, odzwierciedlając pewną ogólnokrajową prawidłowość - zauważa Grzegorz Woźniak. - W naszej inwestycji większymi lokalami, a więc tymi powyżej 70 mkw. z ogródkami, interesują się głównie rodziny z dziećmi, które często wymieniają mniejsze mieszkanie na większe, w którym każde dziecko będzie mogło mieć swój pokój - dodaje.

Cena ma znaczenie

Na korzyść mieszkań 2-pokojowych przemawia ich stosunkowo niska cena w porównaniu do lokali 3 lub 4 pokojowych. Przykładowo w jednej z krakowskich inwestycji za lokum o powierzchni 36 mkw. z dwoma oddzielnymi pokojami zapłacimy 271 tys. zł. W tej samej inwestycji 3-pokojowe mieszkanie o powierzchni 56 mkw. jest o ponad 100 tys. droższe i kosztuje 387 tys. zł. Za 4 pokoje trzeba zapłacić już 554 tys. zł, a za 5 pokoi - 656 tys. zł.


- W przypadku wspomagania się kredytem hipotecznym, niższa cena lokalu 2-pokojowego pociąga za sobą niższą comiesięczna ratę, a także tańsze wykończenie mieszkania - komentuje Grzegorz Woźniak ze spółki Quelle Locum. - Jednak pamiętajmy o tym, że rynek wciąż ewoluuje, a sytuacja materialna Polaków jest lepsza niż przed laty. Dlatego za jakiś czas najbardziej rozchwytywanymi mieszkaniami mogą być te z 3 pokojami o pow. ok. 60 mkw. - dodaje.

Źródło: Quelle Locum

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama