reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Wydawanie odpisów z elektronicznych ksiąg wieczystych

Wydawanie odpisów z elektronicznych ksiąg wieczystych

Istnieje możliwość wydawania zarówno odpisów, jak i zaświadczeń z elektronicznych ksiąg wieczystych. W celu realizacji odpisów lub zaświadczeń o zamknięciu ksiąg prowadzonych w systemie informatycznym powołano zarówno Centralną Informację Ksiąg Wieczystych oraz system Centralnej Informacji.

System Centralnej Informacji

Zasadniczym zadaniem Systemu Centralnej Informacji jest zapewnienie dostępu poprzez przeglądarkę internetową. Osobami uprawnionymi do korzystania z Systemu Centralnej Informacji są pracownicy Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych oraz pracownicy wydziałów ksiąg wieczystych, a także pracownicy ośrodków migracyjnych ksiąg wieczystych. W System Centralnej Informacji znajdują się formularze, w których widnieje stan bazy danych. Formularze, które posiadają elementy o charakterze edycyjnym umożliwiają wprowadzanie lub zmianę danych w bazie.  Natomiast formularze o charakterze prezentacyjnym umożliwiają przeglądanie uprzednio wprowadzonych danych.

Nadto, System Centralnej Informacji umożliwia sporządzanie wydruków licznych dokumentów, które są zapisywanie w formie PDF. W ramach Systemu Centralnej Informacji można wydrukować zaświadczenia, odpis zarówno zupełny, jak i zwykły księgi wieczystej, dane o oznaczeniu danej księgi wieczystej, wykaz z ksiąg wieczystych.

Zobacz serwis: Rynek nieruchomości

Centralna Informacja Ksiąg Wieczystych 

Na wstępnie należy wyjaśnić, że Centralna Informacja Ksiąg Wieczystych jest komórką o charakterze organizacyjnym Ministerstwa Sprawiedliwości, która składa się ekspozytury oraz z centrali przy wydziałach sądów rejonowych, które prowadzą księgi wieczyste w danym systemie informatycznym. Wszelkiego rodzaju odpisy, które są wydawane przez Centralną Informację Ksiąg Wieczystych mają moc dokumentów wydawanych przez same sądy.  Na wniosek podmiotów zainteresowanych Centralna Informacja Ksiąg Wieczystych wydaje opisy ksiąg wieczystych prowadzonych w systemie informacyjnym.

Należy dodać, że wniosek wydanie opisu pełnego czy też zwykłego księgi wieczystej składa się w centrali lub ekspozyturze Centrali Informacji Ksiąg Wieczystych.

Podstawa Prawna:

Ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (tekst jednolity Dz.U. z 2001 r. Nr 124, poz. 1361 ze zm.)

Zobacz serwis: Wspólnota mieszkaniowa

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wydawanie odpisów oraz zaświadczeń z elektronicznych ksiąg wieczystych
Wydawanie odpisów oraz zaświadczeń z elektronicznych ksiąg wieczystych

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jan Furtas

konsultant podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama