| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Elektroniczna księga wieczysta

Elektroniczna księga wieczysta

Już w 1995 roku rozpoczęły się prace nad informalizacją rejestrów sądowych, co doprowadziło do powstania elektronicznych ksiąg wieczystych. Istotnym osiągnięciem projektu było przede wszystkim stworzenie systemu Nowej Księgi Wieczystej. Najważniejszym założeniem nowego systemu ksiąg miało być zastąpienie papierowych ksiąg wieczystych formą elektroniczną w celu ułatwienia korzystania z nich.

Zbiór ksiąg wieczystych w systemie informatycznym

Zbiorem ksiąg wieczystych prowadzonych w formie elektronicznej jest centralna baza danych ksiąg wieczystych, która znajduje się w Centralnym Ośrodku przetwarzania danych ministerstwa Sprawiedliwości. Celem utworzenia centralnej bazy było zapewnienie ochrony i bezpieczeństwa danych zawartych w księgach wieczystych.

Ośrodki migracyjne zostały stworzone jako oddziały sądów okręgowych. Nadzór nad ich działalnością sprawuje prezes sądu okręgowego. W sprawach merytorycznych nad procesem migracji ksiąg wieczystych sprawują sędziowie oraz referendarze sądowi. Podstawowym systemem informatycznym przeznaczonym do obsługi migracji ksiąg wieczystych jest System Ośrodka Migracyjnego. Jest on tak zwanym podsystemem systemu „Nowa księga Wieczysta”. Jego zadaniem jest prowadzenie ksiąg wieczystych w formie elektronicznej.

Zobacz także: Budowa małych domów staje się coraz bardziej popularna

Kto dokonuje zapisu elektronicznego księgi w bazie danych

Moment zapisu księgi wieczystej w bazie kończy proces tzn. migracji. Oznacza to, że referendarz sądowy lub sędzia jest zobowiązany zamieścić na księdze wieczystej następujący zapis: „księga zapisana w centralnej bazie ksiąg wieczystych”. Natomiast księga w formie papierowej będzie częścią akt księgi elektronicznej. Zasadą jest, że zapisu elektronicznego księgi w danej bazie danych dokonują referendarze sądowi lub sędziowie. W chwili zapisania księgi wieczystej na okładce w polu oznaczonym 0.2.0.2 pojawi się data, godzina i minuta jego zapisu.

Zobacz także: Umowy

Wpis w elektronicznej księdze wieczystej będzie dokonany w momencie jego zapisania w bazie danych ksiąg wieczystych.

Zobacz także: Co z opłatami za użytkowanie wieczyste?

Podstawowe zadania audytorów

Zarówno referendarze sądowi, jak i sędziowie nazywani są audytorami. Ich podstawowym zadaniem jest pełnienie przez nich obowiązków w ośrodku migracyjnym poprzez sprawowanie zadań merytorycznych w nadzorze nad migracją ksiąg wieczystych. Mają oni obowiązek sprawować nadzór nad wykonaniem obowiązku sprawdzenia zgodności oznaczania danej nieruchomości z danymi katastru nieruchomości. Do ich zadań należy przestrzeganie terminów wykonywania prac oraz usuwania na bieżąco wszelkich wątpliwości, które zostały zgłoszone przez pracowników ośrodków migracji w zakresie przenoszenia treści dotychczasowych ksiąg wieczystych. Bardzo ważnym zadaniem spoczywającym na sędziach i referendarzach sądowych jest dbałość o przeprowadzenie w sposób jednoznaczny i jednolity przenoszenia przez pracowników treści wpisów, mając przy tym na uwadze treść zawartą w dotychczasowych księgach.

Zobacz także: Deweloper

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wpis w elektronicznej księdze wieczystej będzie dokonany w momencie jego zapisania w bazie danych ksiąg wieczystych.
Wpis w elektronicznej księdze wieczystej będzie dokonany w momencie jego zapisania w bazie danych ksiąg wieczystych.

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Majzner

Ekspert z zakresu rachunkowości i podatków

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »