| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Ogrodzenie nieruchomości

Ogrodzenie nieruchomości

Ogrodzenie nieruchomości, zgodnie z prawem budowlanym stanowi urządzenie techniczne związane z danym obiektem budowlanym, zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem poprzez wydzielenie danej nieruchomości od otoczenia. Przyjmuje się pogląd, iż jest samodzielnym obiektem budowlanym, nie związanym z żadnym innym obiektem budowlanym.

Wybudowanie ogrodzenia bez wymaganego w przepisach Prawa budowlanego zgłoszenia skutkuje powstaniem samowoli budowlanej, a następnie wydaniem nakazu jego rozbiórki, przy czym istnieje możliwość legalizacji. W świetle powyższych przepisów, warunkiem koniecznym do zalegalizowanie dotychczasowego ogrodzenia jest przedstawienie na żądanie organu administracji architektoniczno-budowlanej w terminie 30-dniowym dokumentów wymaganych przy dokonywaniu prawidłowego zgłoszenia, a także projektu zagospodarowania działki lub terenu oraz zaświadczenia wójta, burmistrza albo prezydenta miasta o zgodności budowy z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku na danym obszarze obowiązującego planu, wówczas ostatecznej (w dniu wszczęcia postępowania) decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. W konsekwencji wraz z wymienionym powyżej kompletem dokumentów inwestor powinien uiścić, nałożoną przez organ administracji architektoniczno-budowlanej, odpowiednią kwotowo opłatę legalizacyjną.

Budowa ogrodzenia a prawo sąsiedzkie

Niewątpliwie ważną kwestią, przy poruszaniu tematyki budowy ogrodzenia, jest porozumienie pomiędzy właścicielami graniczących ze sobą działek. Przed rozpoczęciem robót budowlanych należy wziąć pod uwagę, nie tylko prawo budowlane, ale również przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące relacji sąsiedzkich. Zgodnie wskazanymi regulacjami inwestor powinien wybudować ogrodzenie tak, aby wykonując swoje prawo jednocześnie nie zakłócał prawa sąsiadów do korzystania z ich nieruchomości ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.

Ponadto współwłaściciele nieruchomości sąsiadujących obowiązani są do współdziałania przy rozgraniczeniu gruntów oraz przy utrzymaniu stałych znaków granicznych. Zaś wszelkie koszty urządzenia i utrzymania tychże znaków będą ponosić wspólnie, po połowie. Jednakże nie należy utożsamiać tego stwierdzenia z obowiązkiem ponoszenia kosztów budowy czy remontu ogrodzenia. Zgodnie z poglądem orzecznictwa wspomniany obowiązek tyczy się tylko i wyłącznie ponoszenia kosztów związanych z utrzymaniem murów czy płoty, zaś nie obejmuję kosztów wybudowania nowego urządzenia. W związku z powyższym inwestorowi  nie będzie przysługiwało roszczenie wobec właścicieli nieruchomości sąsiednich o zwrot połowy kosztów budowy ogrodzenia.

Zobacz także: Prawo budowlane

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wydzielenie nieruchomości z otoczenia
Wydzielenie nieruchomości z otoczenia

Ochrona danych pracowników. Zmiany 201969.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Kuchta

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »