REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Tablica informacyjna na terenie budowy

Kutrzebka Paulina
Zuzanna Łaganowska
Prawnik Zuzanna Łaganowska
 Bąkowski Kancelaria Radcowska
Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.
Tablica informacyjna. / Fot. Fotolia
Tablica informacyjna. / Fot. Fotolia
Shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Jestem w trakcie budowy swojego pierwszego domu jednorodzinnego. Pomimo zaawansowanych prac budowlanych (w postaci wylanych fundamentów oraz wznoszenia pierwszy ścian parteru) kierownik budowy nadal nie umieścił na terenie mojej działki tablicy informacyjnej. Kto powinien zamieścić na budowie tablicy informacyjnej? Czy w związku z zaistniałą sytuacją grożą mi jakieś kary administracyjne?

Zgodnie z Prawem budowlanym, to kierownik budowy zobowiązany jest do umieszczenia na terenie budowy lub rozbiórki, w widocznym miejscu, tablicy informacyjnej oraz ogłoszenia zwierającego dane dotyczące bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia. Jedyne wyłączenia spod powyższego obowiązku tyczą się budowy obiektów służących obronności i bezpieczeństwu państwa oraz obiektów liniowych, a także w stosunku do obiektów wobec których nie jest wymagane pozwolenie na budowę. W niektórych przypadkach właściwy organ może wyłączyć, w drodze decyzji, stosowanie tych przepisów również w stosunku do innych obiektów, jeżeli jest to uzasadnione nieznacznym stopniem skomplikowania robót budowlanych lub innymi ważnymi względami. Jednakże budowa domu jednorodzinnego powinna być zaopatrzona w tablice informacyjną, przystosowaną do poniższych wytycznych.

REKLAMA

Zobacz serwis: Prawo budowlane

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 26 czerwca 2002 r. w sprawie dziennika budowy, montażu i rozbiórki, tablicy informacyjnej oraz ogłoszenia zawierającego dane dotyczące bezpieczeństwa i ochrony zdrowia tablica informacyjna powinna zawierać następujące dane:

  • określające rodzaj robót budowlanych oraz adres prowadzenia tych robót;
  • numer pozwolenia na budowę oraz nazwę, adres i numer telefonu właściwego organu nadzoru budowlanego;
  • imię i nazwisko lub nazwę (firmę), adres oraz numer telefonu inwestora;
  • imię i nazwisko lub nazwę (firmę), adres i numer telefonu wykonawcy lub wykonawców robót budowlanych;
  • imiona, nazwiska, adresy i numery telefonów (kierownika budowy, kierowników robót,  inspektora nadzoru inwestorskiego, projektantów);
  • numery telefonów alarmowych Policji, straży pożarnej, pogotowia,
  • numer telefonu okręgowego inspektora pracy. 

REKLAMA

Tablica informacyjna powinna być koloru żółtego z czarnymi napisami (o wysokości co najmniej 4 cm), dokonanymi w sposób czytelny i trwały. Ponadto powinna być wykonana ze sztywnej płyty, w kształcie prostokąta o wymiarach 90 cm x 70 cm. Kierownik budowlany zobowiązany jest do umieszczenia jej w widocznym miejscu od strony drogi publicznej lub dojazdu do wspomnianej drogi, na wysokości umożliwiającej jej odczytanie.

Ponadto warto zaznaczyć, iż wspomniane wcześniej obwieszczenie, co do którego zamieszczenia również zobowiązanych jest kierownik budowy. Jednakże obwieszczenie będzie wymagane w stosunku do budowy lub rozbiórki, na której przewiduje się prowadzenie robót budowlanych trwających dłużej niż 30 dni roboczych i jednocześnie przy zatrudnieniu co najmniej 20 pracowników albo w stosunku do których planowany jest zakres robót przekraczający 500 osobodni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W praktyce oświadczenie umieszczane jest obok tablicy informacyjnej, na podobnej płycie. W stosunku do obwieszczenia wymagane jest zawarcie na nim informacji dotyczących przewidywanych terminów rozpoczęcia i zakończenia wykonywanych robót budowlanych, maksymalnej liczy pracowników zatrudnionych na budowie na budowie w poszczególnych okresach oraz dotyczące planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia.

Zgodnie z poglądem orzecznictwa zaniedbanie ze strony kierownika budowy w postaci nie umieszczenia na budowie tablicy informacyjnej czy też obwieszczenia zawierające dane dotyczące bezpieczeństwa i ochrony zdrowia może skutkować poniesieniem przez kierownika odpowiedzialności zawodowej, np. w postaci grzywny, a w skrajnych przypadkach nawet utraty uprawnień budowlanych.  

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

REKLAMA

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

REKLAMA

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

REKLAMA