REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zasilanie terenu budowy

Zuzanna Łaganowska
Prawnik Zuzanna Łaganowska
 Bąkowski Kancelaria Radcowska
Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.
Kutrzebka Paulina
Zasilanie placu budowy. Fot. / Fotolia
Zasilanie placu budowy. Fot. / Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zasilenie terenu budowy w energię elektryczną jest niewątpliwie jedną z najważniejszych kwestii w ramach przygotowania przyszłej realizacji docelowych prac budowlanych. W celu uzbrojenia technicznego działki budowlanej w energię elektryczną inwestor powinien wykonać przyłącze energii elektrycznej.

Przyłącze energii elektrycznej – dokonać zgłoszenia czy też nie?

REKLAMA

Generalnie wykonanie przyłącza elektroenergetycznego nie jest objęte uzyskaniem pozwolenia na budowę, niezależnie czy będzie ono dotyczyło działek zabudowanych czy też niezabudowanych. Po nowelizacji w 2005 r. przepisy prawa budowlanego zakładają ułatwienia w postaci możliwości skorzystania przez inwestora z jednej z dwóch różnych dróg.

REKLAMA

Pierwsza obejmuje obowiązek dokonania przez inwestora zgłoszenia do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej według procedury ustalonej przez przepisy prawa budowlanego. Zaś druga zwalnia inwestora od dokonania zgłoszenia w ramach realizacji przyłącza. Jednakże będzie on zobowiązany do sporządzenia odpowiedniego planu sytuacyjnego na kopii aktualnej mapy zasadniczej lub mapy jednostkowej przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Należy zaznaczyć, iż powyższe uprawnienia stanowią odrębne alternatywny, z których nie można korzystać równolegle.

Przyłącze energii elektrycznej – wniosek

REKLAMA

Z racji, iż przyszłe prace budowlane, a w szczególności eksploatowane podczas nich urządzenia i maszyny, wymagają dostępu do energii elektrycznej, inwestor powinien dokonać przyłącza energii elektrycznej. W tym celu należy wystąpić do właściwego miejscowo przedsiębiorstwa energetycznego o określenie warunków przyłącza energii elektrycznej. Istotne jest, aby we wspomnianym wniosku zawrzeć dane m.in. dotyczące charakteru i przeznaczenia przyszłego obiektu (będzie to dom jednorodzinny), mocy przyłączeniowej (z projektu obiektu budowlanego) i miejsca, celu poboru energii (np.: zasilenie terenu budowy), a także przewidywane roczne zużycie energii i czas rozpoczęcia jej poboru. Do wniosku należy również dołączyć szkic sytuacyjny określający lokalizacje budowy danego obiektu oraz istniejące w pobliżu linie zasilające, a także dokument potwierdzający prawo do dysponowania daną nieruchomością. Warto również zaznaczyć, iż energia, którą będziemy potrzebowali na zasilenie terenu budowy będzie tymczasowym przyłączem tzw. energią budowlaną, która mierzona jest na podstawie innej grupy taryfowej niż w przypadku przyłącza docelowego.

Po rozpoznaniu naszego wniosku przedsiębiorstwo energetyczne (w ciągu 14 dni) wyda warunki przyłączenia do sieci, w której określi miejsce przyłączenia, zainstalowania licznika i dostarczenia energii, moc przyłączeniową oraz grupę taryfową. Ważność wyznaczonych warunków przyłącza wynosi 2 lata od ich wystawienia. Do powyższych wymagań przedsiębiorstwa zazwyczaj dołączany jest projekt umowy o przyłączenie do sieci, który dokładnie będzie określał przydzieloną moc i grupę taryfową. Po spełnieniu warunków określonych przez zakład inwestor może przystąpić do podpisania umowy o przyłączenie do sieci.

Warto zaznaczyć, iż całość inwestycji w postaci wybudowania przyłącza elektroenergetycznego pokrywana jest przez inwestora. Zaś po zakończeniu budowy inwestor powinien wystąpić o przekształcenie przyłącza tymczasowego w docelowym, o napięciu odpowiadającym zapotrzebowaniu wybudowanego obiektu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Nieruchomości

Zasady bezpieczeństwa i higieny pracy podczas robót budowlanych w związku z eksploatacją energii elektrycznej

Uzbrojenie terenu budowy w energie elektryczną poprzez wykonanie przyłącza energii a następnie jej eksploatacja wymaga przestrzegania zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Co do zasady rozdzielnice służące do podziału i zabezpieczeniu ciągłości dostawy energii powinny być rozmieszczone, utrzymane i użytkowane na terenie budowy, aby nie stwarzały zagrożenia pożarowego lub wybuchowego, a także miały na celu ochronę pracowników i ludzi znajdujących się w pobliżu budowy przed porażeniem prądem elektrycznym. Same rozdzielnice powinny być zabezpieczone przed dostępem osób nieupoważnionych i odpowiednio oznakowane. Zaś wszelkie naprawy, podłączenia, sprawdzenia czy konserwacje instalacji bądź urządzeń elektrycznych powinny być dokonywane przez osoby uprawnione.

Zobacz serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

REKLAMA

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

REKLAMA

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

REKLAMA