REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zgoda na korzystanie z sąsiedniej nieruchomości podczas remontu

Zuzanna Łaganowska
Prawnik Zuzanna Łaganowska
 Bąkowski Kancelaria Radcowska
Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.
Korzystanie z sąsiedniej nieruchomości. / Fot. Fotolia
Korzystanie z sąsiedniej nieruchomości. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Mieszkam w domu w zabudowie szeregowej. Planuję remont elewacji oraz dachu budynku, ale aby go zrealizować będę musiał wejść na teren sąsiedniej nieruchomości. Czy sąsiad może nie wyrazić na to zgody? Czy ma prawo żądać ode mnie zapłaty za wstęp na jego działkę?

REKLAMA

Jeżeli do wykonania prac przygotowawczych lub robót budowlanych, niezbędne jest wejście do sąsiedniego budynku, lokalu lub na teren sąsiedniej nieruchomości, inwestor jest obowiązany przed rozpoczęciem robót uzyskać zgodę właściciela sąsiedniej nieruchomości, budynku lub lokalu na wejście oraz uzgodnić z nim przewidywany sposób, zakres i terminy korzystania z tych obiektów, a także ewentualną rekompensatę z tego tytułu.

REKLAMA

Prawo budowlane wskazuje sytuację, w której do wykonania przez inwestora określonych robót budowlanych może być niezbędne korzystanie z sąsiedniej nieruchomości, budynku lub lokalu i wprowadza instytucję pozwolenia wejścia na teren sąsiada. Korzystanie z cudzej nieruchomości jest dopuszczalne tylko w zakresie niezbędnym do przeprowadzenia robót budowlanych i tylko wtedy, gdy ich wykonanie jest niemożliwe w inny sposób niż z sąsiedniej nieruchomości. Ponadto korzystanie z sąsiedniej nieruchomości, budynku lub lokalu wymaga zgody jego właściciela o określenie przewidywanego sposobu, z zakresu i terminu korzystania z tej nieruchomości. Uzgodnione warunki korzystania z sąsiedniej nieruchomości, mogą zawierać również rekompensatę finansową. Zgoda sąsiada jest wyrażona na zasadzie dobrowolności, co oznacza, ze inwestor jest obowiązany do prowadzenia negocjacji w celu jej uzyskania od właściciela sąsiedniej nieruchomości lub jej najemcy.

Udostępnienie nieruchomości

Udostępnienie cudzej nieruchomości inwestorowi do wykonywania robót budowlanych obejmuje prawo do:

  • Przebywania na terenie tej nieruchomości – tylko w czasie wykonywania robót,
  • Ustawienia potrzebnych do tego urządzeń,
  • Wykonywania niezbędnych robót ziemnych.

Nie upoważnia to inwestora do zainstalowania lub wykonywania na cudzym gruncie jakichkolwiek elementów budowlanych, które mogłyby tam pozostać. Po zakończeniu prac inwestor powinien przywrócić stan poprzedni nieruchomości sąsiedniej oraz naprawić ewentualne szkody powstałe w wyniku korzystania z tejże nieruchomości, budynku lub lokalu – na zasadach określonych w Kodeksie cywilnym.

Zobacz serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wejście na sąsiedni teren

W przypadku gdy inwestorowi nie uda się uzgodnić z sąsiadem warunków korzystania z jego nieruchomości podczas wykonywania prac, może on zwrócić się do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej z wnioskiem o przymusowe zezwolenie na wejście na teren sąsiedniej nieruchomości. Musi jednak wykazać, że podjął próbę uzgodnienia tych warunków bezpośrednio z właścicielem sąsiedniej nieruchomości, ale nie udało mu się osiągnąć kompromisu. Właściwy organ, w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku, rozstrzyga w drodze decyzji, o niezbędności wejścia do sąsiedniego budynku, lokalu lub na teren sąsiedniej nieruchomości. W przypadku uznania zasadności wniosku inwestora, właściwy organ określa jednocześnie granice niezbędnej potrzeby oraz warunki korzystania z sąsiedniego budynku, lokalu lub nieruchomości.

Zobacz serwis: Prawo budowlane

Zajęcie pasa drogowego

Możliwe jest również zajęcie pasa drogowego lub jego części na potrzeby budowy. Zajęcie pasa drogowego wymaga uzyskania zezwolenia zarządcy drogi w formie decyzji administracyjnej. Zgodnie z ustawą o drogach publicznych zarządcą drogi jest organ administracji rządowej lub jednostki samorządu terytorialnego, do którego właściwości należą sprawy z zakresu planowania, budowy, przebudowy, remontu, utrzymania i ochrony dróg.  Za zajęcie pasa drogowego pobiera się opłatę, której wysokość określona jest w zezwoleniu. Zajmujący pas drogowy ma obowiązek zapewnić bezpieczne warunki ruchu i przywrócić pas do poprzedniego stanu użyteczności w określonym terminie. Za niedotrzymanie warunków określonych w zezwoleniu na zajęcie pasa drogowego lub za zajęcie go bez zezwolenia zarządca drogi wymierza, w drodze decyzji administracyjnej, karę w wysokości 10-krotności opłaty za jego zajęcie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

REKLAMA

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

REKLAMA

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

REKLAMA